صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه از گسترش پوسته‌های مرزی آسیای میانه با افغانستان حمایت می‌کند

روسیه از گسترش پوسته‌های مرزی آسیای میانه با افغانستان حمایت می‌کند

با توجه به پیشروی طالبان در افغانستان، روسیه به منظور تقویت پوسته های مرزی در آسیای میانه حمایت مالی اش را اعلام کرد. وزارت خارجه روسیه گفت که این کشور می خواهد با بودجه بیش از یک میلیون دالر از تاجیکستان حمایت کند.
الگ سیرومولوتوف، معاون وزیر خارجه روسیه، به آژانس خبری روسی (انترفکس) گفته است که روسیه می خواهد تاجیکستان، جمهوری پیشین شوروی سابق را با بودجه بیش از یک میلیون دالر امریکایی حمایت کند. تاجیکستان بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر با افغانستان  مرز دارد.
روسیه پیشروی طالبان در افغانستان را با نگرانی دنبال می کند. بیم آن می رود که جنگجویان طالبان بتوانند به خاک تاجیکستان نفوذ کنند. در حال حاضر هنوز "تهدید فوری" از جانب جنگجویان خارجی وجود ندارد، اما سیرمولوتوف گفته است با این حال، همه سناریوها باید در نظر گرفته شوند.
روسیه بزرگترین پایگاه نظامی خارجی خود را در تاجیکستان دارد. اخیراً، حدود ۱۸۰۰ سرباز روسی در یک مانور نظامی چند روزه با تاجیکستان و ازبکستان شرکت کردند.
روزنامه روسی «کومرسانت» روز جمعه (۱۳ اگست ۲۰۲۱) در مورد پیشروی طالبان در افغانستان نوشته است که طالبان روز پنجشنبه شمار زیادی از مراکز ولایات را در افغانستان تحت کنترول خود درآوردند. این روزنامه در ادامه نوشته است که بر اساس گزارش رسانه های امریکایی، واشنگتن چنین تصور دارد که مقامات فعلی افغانستان حداکثر به مدت سه ماه می تواند در برابر حملات طالبان مقاومت کند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه این ارزیابی ایالات متحده امریکا را رد نکرده اما همزمان یادآور شد که چه کسی مسئول گسترش این وضعیت است. همچنین روسیه باردیگر تصریح کرد که متحدان اش در آسیای مرکزی را نمی خواهد با طالبان تنها بماند.