صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آغاز تمرینات مشترک نیروهای نظامی چین و روسیه در شمال غرب چین

آغاز تمرینات مشترک نیروهای نظامی چین و روسیه در شمال غرب چین

با تشدید بی ثباتی در افغانستان، نگرانی های کشور های منطقه نیز افزایش یافته است. اکنون با توجه به این وضعیت چین و روسیه نیز تمرینات نظامی خودرا در مناطق شمالغرب چین آغار کرده اند.
به گزارش خبرگزاری استوشیتد پرس، تمرینات مشترک دو کشور روسیه و چین با اشتراک نیروهای پیاده نظام و هوایی این دو کشور، تا روز جمعه در منطقه خودمختار نینگ شیا ادامه خواهد یافت.
این منطقه با شین جیانگ همرز است، جایی که بیش از یک میلیون ایغور و دیگر اقلیتهای مسلمانان بازداشت شده اند. حکومت چین این اقدامات علیه اقلیت های مذکور را کمپاین علیه تروریسم و افراطگرایی می خواند.
شین جیانگ مرز باریکی با افغانستان دارد و پیکینگ از بابت خشونت ها در مرز هایش نگران است.
باوجود آنکه روسیه و چین رسماً بخشی از یک ائتلاف نمی باشند؛ اما سیاست نظامی و خارجی آنها وسیعاً در مخالفت با ایالات متحده امریکا و متحدین آن قرار دارد.
خبرگزاری رسمی چین «شینهوا» گزارش داده است که این تمرینات، تحت ریاست لی زوچنگ، یک عضو کمیسیون نظامی مرکزی حزب کمونیست چین به روز دوشنبه آغاز شده است.
براساس گزارش «شینهوا» به استناد از مقامات روسیه و چین، «هدف از این تمرینات، گسترش عملیات مشترک نظامی میان نیروهای نظامی چین و روسیه می باشد. علاوه براین، تمرینات مذکور تحکیم اراده قوی هردو کشور را برای تضمین امنیت و ثبات بینالمللی و منطقه ای توسط هردو کشورنشان می دهد.»
این خبرگزاری می افزاید که این تمرینات مشترک «یک نقطه اوج جدید مشارکت استراتیژیک وسیع چین و روسیه را در یک عصر جدید و عصراعتماد دوجانبه استراتیژیکی» و هماهنگی میان دو کشور انعکاس می دهد.