صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حکم بازداشت بین المللی رهبر لیبیا و دو دستیارش صادر شد

حکم بازداشت بین المللی رهبر لیبیا و دو دستیارش صادر شد

دادگاه بین المللی کیفری حکم بازداشت بین المللی معمر قذافی، رهبر لیبیا، را صادر کرده است. رئیس این دادگاه گفته است مدارک قابل قبولی وجود دارد که نشان می دهد آقای قذافی مسئول جنایاتی است که نیروهای امنیتی در پاسخ به افزایش درگیری ها در این کشور انجام داده اند.
این دادگاه همچنین آقای قذافی را متهم به ارتکاب جنایت علیه بشریت و فرمان سرکوب غیرنظامیان در شهرهای مختلف کرده است.
دادگاه بین المللی کیفری که مقر آن در لاهه هلند است برای سیف الاسلام یکی از پسران قذافی و عبدالله سنوسی، رئیس اطلاعات ارتش که باجناق قذافی هم هست، احکام بازداشت صادر کرده است.
لوئیس موره نو – اکامپو لوی سارنوال دادگاه بین المللی کیفری در ماه مه درخواست کرده بود که حکم بازداشت رهبر لیبیا و دستیاران ارشد او صادر شود.
آقای موره نو- اکامپو گفته است که این دادگاه شواهدی دراختیار دارد که نشان می دهد قذافی شخصا فرمان حمله به غیرنظامیان غیرمسلح را داده است. او همچنین عامل اصلی دستگیری و شکنجه مخالفان سیاسی اش است.
گفته می شود تاکنون در جریان نا آرامی ها در لیبیا که از حدود چهار ماه پیش در این کشور آغاز شده است، هزاران نفر کشته شدند.
مقامات لیبیا پیش از این گفته بودند که آنها این دادگاه را به رسمیت نمی شناسند و از صدور چنین احکامی نگران نیستند.
یکی از سخنگویان مخالفان قذافی از صدور حکم بازداشت رهبر لیبیا توسط دادگاه بین المللی کیفری استقبال کرده است.
درپی انتشار این خبر مردم ساکن در مناطقی که در کنترل نیروهای مخالف دولت لیبیا است با حضور در خیابان ها به شادمانی پرداختند.
آندرس فو راسموسن، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی ، ناتو، هم گفته است که صدور حکم بازداشت رهبر لیبیا نشان می دهد که دیگر فرصتی برای قذافی باقی نمانده است.

منبع: بی بی سی