صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اولین اجلاس مشترک دولت‌های آلمان و چین در برلین

اولین اجلاس مشترک دولت‌های آلمان و چین در برلین

چین و آلمان در صددند همکاری‌های اقتصادی را به گونه‌ای گسترده افزایش دهند. صدراعظم آلمان خواهان سرمایه‌گذاری بیشتر چین در آلمان شده است. صدراعظم چین بر امکان دو برابر شدن تجارت دو کشور در ۵ سال آینده تآکید کرده است.
به گفته آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تجارت مشترک با چین در کانون گفت‌وگوهای جاری با مقام‌های ارشد دو کشور قرار دارد. مرکل که روز سه‌شنبه در حاشیه اجلاس مشترک دولت‌های چین و آلمان در برلین سخن می‌گفت، همکاری‌های اقتصادی را «ستون‌های اصلی پلی» توصیف کرد که دو کشور را به هم مرتبط می‌کند.

ون جیابائو، صدراعظم چین که ریاست هیئت کشورش در مذاکرات آلمان را به عهده دارد نیز به نوبه خود، خواهان «احترام متقابل» میان طرفین شد، زیرا به گفته‌ی وی «تنها در چنین صورتی است که می‌توان بر اختلافات ایدئولوژیک ناشی از نظام‌های سیاسی متفاوت دو کشور فائق آمد». مرکل همچنین در جریان افتتاح همایش همکاری اقتصادی و فنی چین و آلمان گفت که میزان تجارت میان دو کشور می‌تواند تا سال ۲۰۱۵به ۲۰۰ میلیارد یورو افزایش یابد. این رقم در حال حاضر ۱۳۰ میلیارد یورو است. صدراعظم آلمان سپس به همکاری دو کشور در فن‌آوری‌های جدید پرداخت و با اشاره به تشدید نیازها به موتر‌های برقی، ساخت این گونه موتر‌ها یا همکاری در زمینه افزایش بازدهی انرژی را از عرصه‌های ایده‌آل برای همکاری میان دو کشور دانست.

او از شروع ایجاد یک کارخانه مشترک تولید موترهای برقی خبر داد. آنگلا مرکل در بخش دیگری از اظهارات خود، با تاکید بر نیاز دو کشور به تعمیق و گسترش سرمایه‌گذاری‌ها متقابل، گفت که در چین دوائری برای شناسایی زمینه‌های سرمایه‌گذاری صاحبان صنایع و تجارت آلمان ایجاد خواهد شد. شرکت‌ها و موسسات آلمان تا کنون ۲۰ میلیارد یورو در چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این رقم در مورد سرمایه‌گذاری چین در آلمان از ۶۰۰ میلیون یورو فراتر نمی‌رود.(دویچه وله)