صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کريستين لاگارد رييس صندوق بين المللی پول شد

کريستين لاگارد رييس صندوق بين المللی پول شد

کريستين لاگارد، وزير دارايی فرانسه، روز سه شنبه به عنوان رييس جديد صندوق بين المللی پول انتخاب شد. خانم لارگارد نخستين زنی است که به اين سمت انتخاب می شود.
صندوق بين المللی پول روز سه شنبه در بيانيه ای اعلام کرد:«هيات اجرايی، پس از در نظر گرفتن تمام اطلاعات در خصوص کانديداها، خانم لاگارد را با اجماع انتخاب کرد.»

کريستين لاگارد، ۵۵ ساله، جانشين دومنيک استراوس کان خواهد شد که ماه گذشته از رياست صندوق بين المللی استعفا کرد تا بتواند در دادگاه درمقابل اتهام تعرض به يک زن کارمند هتل در نيويورک از خود دفاع کند. نيکلا سارکوزی، انتخاب خانم لاگارد به عنوان رييس صندوق بين المللی پول را يک «پيروزی برای فرانسه» خوانده است. کريستين لاگارد کار خود را از روز ۵ جولای آغاز خواهد کرد و در آغاز کارش با بحران يونان روبه روست، بحرانی که به باور برخی ازکارشناسان می تواند يک بحران بين المللی را درپی داشته باشد.

دقايقی پس از انتخاب خانم لاگارد، وی از دولت يونان خواست تا اجرای برنامه رياضت اقتصادی را تسريع کند. برنامه رياضت اقتصادی در يونان که نارضايتی عمومی را در پی داشته است به عنوان پيش شرط ادامه کمک های صندوق بين المللی
پول و اتحادیه اروپا به آتن محسوب می شود. کريستين لاگارد به شبکه تلويزيونی «اف تی ۱» گفت:«من از مخالفان سياسی دولت يونان در خواست می کنم که در راستای وحدت ملی از حزبی که هم اکنون قدرت را در اختيار دارد، حمايت کنيد.» خانم لاگارد توانست در رقابت بر سر رياست صندوق بين المللی پول، اگوستين کارستنز، رييس بانک مرکزی مکزيک را پشت سر بگذارد. حمایت آمريکا، چين، برازیل، هند و روسيه نقش تعيين کننده ای در انتخاب خانم لاگارد داشت.

اگوستين کارستنز انتخاب کريستين لاگارد را به وی تبريک گفت و ابراز اميدواری کرد که وی در دوران رياستش بر صندوق بين المللی پول پيشرفت معنی داری در راستای اثرگذاری، مشروعيت و پيوستگی اين نهاد پولی حاصل شود. (رادیوفردا)