صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

از سر گیری خشونت‌های میدان تحریر مصر

از سر گیری خشونت‌های  میدان تحریر مصر

تظاهرکنندگان ضد دولتی و پولیس در میدان تحریر مصر برای اولین بار طی هفته های اخیر با یکدیگر درگیر شده اند.
گزارش ها حاکی از زخمی شدن دهها نفر است. درگیری ها که از سه شنبه شب آغاز شد، بامداد روز چهارشنبه هم از سر گرفته شده است.
پولیس ضد شورش به سوی صدها معترض گاز اشک آور پرتاب و تلاش کرد آنها را متفرق کند.
در مقابل تظاهرکنندگان نیز به سوی پولیس سنگ پرتاب کردند.

شاهدان عینی گفته اند که این شدیدترین مورد خشونت‌ها طی هفته های اخیر بوده است.
تصاویری که پخش شده، زخمی ها را روی زمین و خونین نشان می دهد. دفتر سارنوالی مصر گفته است در مورد این خشونت ها، تحقیق خواهد کرد. معترضان خواهان آن هستند که به روند محاکمه مقام‌های بلندپایه زمان حسنی مبارک، شتاب داده شود. آنها همچنین خواهان اعمال اصلاحاتی هستند که شورای نظامی پس از سرنگونی حسنی مبارک قول آن را داده بود.

خشونت ها از محل تجمع خانواده های کشته شدگان ناآرامی های ماه فبروری آغاز شد. این ناآرامی ها به حدی گسترش یافت که به سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهور این کشور پس از دهه ها شد.
فعالان می گویند هنگامی که پولیس تلاش کرد این افراد را که جلوی ساختمان تلویزیون دولتی، بست نشسته بودند، متفرق کند، درگیری ها آغاز شد.

معترضان سپس جلوی ساختمان وزارت داخله جمع شدند و با پولیس درگیر شدند. این درگیری به میدان تحریر کشیده شد و پولیس ضد شورش، خیابان اصلی منتهی به میدان تحریر را مسدود کرد و موترهای زرهی را در اطراف میدان مستقر کرد. گروهی از معترضان فریاد می زدند که خواهان سرنگونی حکومت هستند. آنها از این که روند محاکمه مقام های بلندپایه سابق با تاخیر رو به رو شده، ابراز خشم کردند. طی هفته های اخیر برخی از مقامات دولت حسنی مبارک به طور غیابی محاکمه شده اند.
حسنی مبارک که در حال حاضر در شفاخانه نظامی به سر می برد، قرار است سوم اوت با پسرانش در دادگاه حاضر شود. او متهم است که در قتل دهها معترض در جریان اعتراضات ضد دولتی در این کشور دخالت داشته است.

منبع: بی بی سی