صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار رئیس جمهوری چین به اعضای حزب کمونیست

هشدار رئیس جمهوری چین به اعضای حزب کمونیست

هو جین‌تائو، رئیس جمهوری چین در سخنرانی خود به مناسبت نودمین سالگرد شکل گیری حزب کمونیست این کشور هشدار داد که فساد در این حزب ممکن است به قیمت از دست دادن حمایت مردم تمام شود.
آقای هو گفت که بی‌کفایتی بعضی از اعضای حزب کمونیست باعث بروز مشکلاتی برای دولت چین شده است.

با این حال رهبر حزب کمونیست، کارنامه و دستاوردهای این حزب از زمان به قدرت رسیدن آن در سال ۱۹۴۹ را ستود. حزب کمونیست برای بزرگداشت سالگرد تاسیس حزب، صدها برنامه و مراسم در سرتاسر چین تدارک دیده است.
حاکمان چین برنامه‌ریزی برای برگزاری این مراسم سالگرد را از سال ها پیش آغاز کرده اند.

در همین ارتباط یک فیلم سینمایی پرهزینه و حماسی نیز با نام آغاز احیای بزرگ با شرکت هنرپیشه‌های مشهور چینی به تازگی روی پرده سینماها رفته است. از ماه‌ها پیش به کانال‌های تلویزیونی هم دستور داده شده که برنامه‌های تفریحی خود را با پوشش مراسم و برنامه‌های سالگرد جایگزین کنند.

هم‌‎زمان با این جشن ها دولت چین سرکوب مخالفان را نیز آغاز کرده که به گفته برخی ناظران شدت آن در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
شماری از فعالان سیاسی و وکلا دستگیر شده‌اند و گروه‌های مذهبی نیز تحت فشار شدید قرار گرفته‌اند.

آقای هو در سخنرانی ۹۰ دقیقه‌ای خود اذعان کرد که حزب کمونیست در گذشته مرتکب اشتباهاتی هم شده است.
اما بیشتر زمان نطق او به تشریح دستاوردهای حزب در جریان انقلاب، توسعه و اصلاحات سپری شد.

او هشدار داد که حزب کمونیست با مشکلات روبه‌رشدی دست‌به‌گریبان است و بی‌کفایتی بعضی از اعضا و جدایی آنها از مردم باعث بروز مشکلاتی در جامعه شده است.
آقای هو که سال آینده از سمت رهبری حزب کمونیست کناره‌گیری می‌کند، گفت: فساد دولتی باعث از دست رفتن حمایت و اعتماد مردم می شود... ما نباید قدرتمان را به ابزاری برای کسب منافع شخصی تبدیل کینم.(بی بی سی)