صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صدراعظم تایلند شکست در انتخابات را پذیرفت

صدراعظم تایلند شکست در انتخابات را پذیرفت

آپیسیت ویچاچیوا، صدراعظم تایلند شکست در انتخابات عمومی این کشور را پذیرفته است. به این ترتیب حزب متحد تاکسین شیناوات، صدراعظم سابق تایلند که دولتش پنج سال پیش در پی یک کودتای نظامی سرنگون شد، در این انتخابات پیروز شده است.
نتایج اولیه شمارش آرا نشان می‌دهدکه حزب مخالف دولت به رهبری ینگلاک شیناوات، خواهر آقای تاکسین، بیش از نیمی از کرسی‌های پارلمان را کسب خواهد کرد. در این صورت خانوم یینگلاک به عنوان اولین صدراعظم زن قدرت را در تایلند در دست خواهد گرفت.

پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات از تلویزیون تایلند، هواداران حزب مخالف دولت در مقابل ساختمان اصلی حزب به شادمانی پرداختند.
راه سخت پیش‌ رویینگلاک شیناوات، رهبر مخالفان گفت که برادرش، تاکسین با او تماس گرفته تا به او تبریک بگوید و از راه سخت پیش رو با او صحبت کند.
آقای تاکسین از محل تبعید خودخواسته‌اش در دوبی در گفت‌وگو با تلویزیون تایلند گفت: تمام احزاب باید به رای مردم احترام بگذارند. در غیر این صورت کشورمان به صلح دست پیدا نخواهد کرد. آقای تاکسین و خواهرش در مبارزات انتخاباتی بر لزوم پایان یافتن سال‌ها شکاف سیاسی در این کشور تاکید می‌کردند.

در چند سال گذشته تایلند شاهد اعتراضات خیابانی و درگیری میان هواداران دو گروه اصلی سیاسی در این کشور بوده است. کاریشما واسوانی، خبرنگار بی بی سی در بانکوک می‌گوید که این منازعات باعث ضربه به اقتصاد تایلند و خدشه‌دار شدن اعتبار این کشور به عنوان نمونه دموکراسی در جنوب شرق آسیا شده است.
سال گذشته معترضان به مدت دو ماه و به منظور وادار کردن دولت به استعفا بخش‌هایی از شهر بانکوک را به حالت تعطیل در آوردند. (بی بی سی)