صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجارهای شمال بغداد ۲۷ کشته بر جای گذاشت

انفجارهای شمال بغداد ۲۷ کشته بر جای گذاشت

به گفته مقام های عراقی، وقوع دو انفجار در شهر تاجی، در شمال بغداد، پایتخت، دست کم بیست و هفت کشته و پنجاه زخمی برجای گذاشته است. منابع امنیتی به خبرگزاری رویترز گفته اند که عامل این انفجارها، یک موتر بمب گذاری شده و یک وسیله انفجاری دیگر بوده اند که هر دو در پارکینگ ساختمان شهرداری این شهر که در ۲۰ کیلومتری شمال بغداد واقع شده کار گذاشته شده بودند.

یک روز پیش از این انفجارها، در روز دوشنبه ۴ جولای نیز دست کم ۱۰ نفر بر اثر انفجار بمب یا وقوع تیراندازی جان خود را از دست دادند. آمار و ارقام منتشر شده حاکی است ماه گذشته مرگبارترین ماه از نظر تلفات غیر نظامیان عراقی در سال جاری میلادی بوده است. خمیس السعد، معاون وزیر صحت عراق گفته است که انفجارها در تاجی، موجب کشته شدن دست کم ۲۷ نفر شده است. پیشتر یکی از مقام های وزارت داخله عراق آمار اولیه کشته شدگان را ۳۵ نفر اعلام کرده بود.

رعد التمیمی رییس شورای اداری شهر تاجی گفته است این انفجارها به قصد وارد کردن بیشترین تلفات تدارک دیده شده بودند. آقای تمیمی به خبرگزاری رویترز گفته است: محلی که انفجارها در آن به وقوع پیوسته است، بسیار شلوغ بوده و افراد زیادی برای انجام کارهای اداری و امور مربوط به پولیس و ادارات در آن حضور داشتند. بر اساس آمار رسمی، تعداد افرادی که در ماه جون در اثر حملات تروریستی کشته شدند، با افزایشی چشمگیر به ۲۷۱ نفر رسید که نسبت به ماه پیش از آن افزایشی ۳۴ درصدی را نشان می دهد.

در ماه جون ۱۴ سرباز آمریکایی نیز کشته شدند که با احتساب این تعداد، ژوئن ۲۰۱۱ خونین ترین ماه برای نیروهای آمریکایی از جون ۲۰۰۸ تاکنون بوده است. سربازان آمریکایی قرار است تا پایان امسال از عراق خارج شوند.
عراق شبکه القاعده را مسئول این حملات و تلفات ناشی از آن دانسته است اما مقام های ارتش آمریکا، نیروهای شبه نظامی که از سوی ایران حمایت می شوند را مسئول حمله به نیروهای نظامی این کشور می داند. (بی بی سی)