صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجار بمب و تیراندازی مرگبار در ناروی

انفجار بمب و تیراندازی مرگبار در ناروی

انفجار یک بمب در نزدیکی ساختمان مرکزی دولت در شهر اسلو، پایتخت ناروی، و تیراندازی به اردوی جوانان حزب حاکم در جزیره ای در شمال غربی اسلو دست کم 17 کشته و ده ها زخمی برجای گذاشت. ینس استولتنبرگ، نخست وزیر نروژ که دفتر کارش بر اثر انفجار در اسلو آسیب دیده است، وضعیت را "بسیار جدی" توصیف کرد.

در اثر این انفجار دست کم 7 نفر کشته و حدود 15 نفر مجروح شدند. ساعتی بعد در جزیره اوتوئیا، در شمال غرب اسلو فردی که لباس پلیس برتن داشت، با یک مسلسل به اردوی سیاسی جوانان حزب کارگر، حزب حاکم ناروی، تیراندازی کرد.
پلیس کشته شدن دست کم ده نفر را در اثر این تیراندازی تأیید کرد.

پیش تر یک شاهد عینی به شبکه خبری دولتی ناروی گفته بود که بین 20 تا 25 جسد را به چشم خود دیده است. یوناس گاهر استور، وزیر امور خارجه ناروی به بی بی سی گفت که شخص تیرانداز که دستگیر شده است سفیدپوست است.
قرار بود نخست وزیر در این اردو حاضر شود. پلیس می‌گوید فرد تیرانداز را دستگیر کرده است. به گفته پلیس این احتمال وجود دارد که حادثه تیراندازی و انفجار بمب با یکدیگر مرتبط باشند.

'انفجار مهیب'
تصاویر مخابره شده از محل انفجار در اسلو نشان می دهد که شیشه‌های ساختمان‌ها شکسته و به خیابان ریخته شده است. این تصاویر ساختمان هایی را نشان می دهند که هنوز از آن دود بلند می شود.

مقامات می‌گویند برخی هنوز در ساختمان‌های اطراف محل بمب‌گذاری هستند. برخی از این ساختمان‌ها آتش گرفته است. انفجار آنقدر مهیب بود که صدای آن در سراسر اسلو شنیده شد.

هنوز شخص یا گروهی مسئولیت این بمب‌گذاری را بر عهده نگرفته است. شبکه خبری ان آر کی در نروژ گزارش داده است که همه راه ها به مرکز شهر اسلو بسته است. نخست وزیر نروژ گفت که تصور می‌شود همه وزرای کابینه سالم باشند. او گفت پلیس از او خواسته است تا محل استقرار خود را فاش نکند.

ساختمان مرکزی روزنامه وی جی، بزرگترین روزنامه عامه‌پسند نروژ هم براثر این انفجار آسیب دیده است. هانس کریستن آماندسن، سخنگوی دولت گفت جمعه در نروژ تعطیل بوده است و به همین خاطر دفاتر کار خیلی شلوغ نبوده است.
با این حال او گفت صدها نفر در ساختمان‌ها حضور داشتند.

اویستن جاروم، یکی از مقامات صلیب سرخ نروژ گفت که خیابان‌های این منطقه از شهر در بعدازظهر جمعه بسیار شلوغ بود. پلیس، دفاتری را که در نزدیکی محل انفجار قرار دارند، با احتمال این که شاید انفجار‌های بیشتری رخ دهد تخلیه شده‌ است.

بر اساس گزارش‌ها، بلافاصله بعد از انفجار افراد زیادی به سمت ساختمان محل انفجار هجوم برده اند، ولی محافظان و نیروهای امنیتی سعی کرده‌اند آنها را دور از محل نگه دارند، چون تجمع افراد در منطقه خطرناک بود.

بن مک فرسون، از شهروندان بریتانیا که با همسرش در اسلو زندگی می‌کند، به بی‌بی‌سی گفت که "شرایط به نظر خیلی بد می رسد و این نظر وجود دارد که انفجار بر اثر اقدامی تروریستی رخ داده است."

او که در روزهای گذشته به یکی از دفاتر دولتی مراجعه کرده است، می‌گوید "در زمان ورود به مراکز و ساختمان های دولتی با کمترین اقدامات امنیتی روبه رو بوده است و حتی بازرسی بدنی نشده است." به گفته او "در نتیجه، اگر خودرویی بمبگذاری شده در مقابل ساختمان های دولتی در اسلو پارک شده باشد، احتمال شناسایی کردنش، بسیار کم است."