صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تلفات حملات مرگبار ناروی به ۹۲ نفر رسید

تلفات حملات مرگبار  ناروی  به ۹۲ نفر  رسید

پولیس ناروی اعلام کرده است که در جریان حمله مسلحانه به اردوی تابستانی نوجوانان که توسط حزب حاکم کارگر در شمال غرب اسلو برگزار شده بود، ۸۵ نفر کشته شدند. بمبگذاری اسلو نیز دست کم هفت کشته بر جای گذاشت.

وزیر امور خارجه ناروی روز شنبه، ۲۳ جولای، در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: بعد از چنین حوادثی، معمولا پیش‌داوری‌هایی صورت میی گیرد، در حالی که باید مواظب قضاوت‌های خود باشیم و تا پیش از مشخص شدن نتیجه تحقیقات و بررسی‌های پولیس، از حدس و گمان‌های اولیه خودداری کنیم.

پولیس یک مرد ۳۲ ساله را در ارتباط با این دو حادثه بازداشت کرده و بر اساس آخرین گزارش‌ها، تحت قانون ضدتروریسم ناروی او را تفهیم اتهام کرده است. رسانه‌های محلی نام این مرد را اندرس برینگ برویک اعلام کرده‌اند و بر اساس گزارش‌ها، او عقاید افراطی ملی‌گرایانه دارد. به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، این مرد متهم در سایت فیس‌بوک هم حساب کاربری داشت و در آنجا خود را یک مسیحی محافظه‌کار معرفی کرده بود. صفحه مربوط به او اکنون از سایت فیس‌بوک حذف شده است.

بر اساس گزارش‌ها ساعاتی پیش از حمله به این جزیره، صدراعظم سابق ناروی که در حال حاضر نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور تغییرات اقلیمی است، در محل برگزاری اردوی تابستانی نوجوانان حزب حاکم کارگر در این جزیره حضور داشت، ولی وزیر امور خارجه ناروی گفت که در زمان حمله، هیچ یک از مقامات حزب حاکم در این جزیره نبودند. او با این توضیح که تحقیقات پولیس درباره این حمله ادامه دارد، گفت که به عنوان دولت ناروی، باید مواظب باشیم تا در این تحقیقات تاثیری نگذاریم.

به گفته وزیر امور خارجه ناروی، پیش از این هم اقداماتی با انگیزه‌های سیاسی در این کشور مشاهده شده است و به نظر او، لازم است که پیش از اظهارنظر رسمی، منتظر مشخص شدن نتیجه تحقیقات پولیس بود و بر اساس حدس و گمان‌های اولیه قضاوت نکرد.او تاکید کرد: ما بر وضعیت کسانی که عزیزان خود را از دست داده‌اند، متمرکز هستیم و در عین حال، سعی می‌کنیم در پیشبرد تحقیقات، به پولیس کمک کنیم. (بی بی سی)