صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ابهام پیرامون کشته شدن فرمانده مخالفان قذافی

ابهام پیرامون کشته شدن فرمانده مخالفان قذافی

در لیبیا، یک روز پس از مرگ جنرال عبدالفتاح یونس، فرمانده نظامی ارشد مخالفان مسلح، هزاران نفر با حضور در خیابان های بنغازی به سوگواری پرداختند. مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای انتقالی ملی لیبیا، خبر کشته شدن جنرال یونس را روز پنج شنبه در جریان یک کنفرانس خبری در شهر بنغازی، مرکز مخالفان معمر قذافی، اعلام کرد.

مصطفی عبدالجلیل در کنفرانس خبری روز پنجشنبه اعلام کرد که مردان مسلح دو محافظ جنرال یونس را نیز به ضرب گلوله کشته اند. به گفته وی رهبر تیمی که عبدالفتاح یونس را هدف قرار داد، دستگیر شده است.
حال یک روز پس از مرگ جنرال یونس ابهاماتی در این زمینه دیده می شود.

هنوز روشن نیست که وی دقیقا در چه محلی، چگونه و به دست چه کسی کشته شده است. مصطفی عبدالجلیل به طور صریح حکومت لیبیا را مسئول قتل عبدالفتاح یونس اعلام نکرد اما قذافی را به تلاش برای تضعیف اتحاد مخالفان مسلح متهم کرد.
قراربود جنرال یونس در مقابل هیاتی از قضات در شهر بنغازی حضور یابد، اما مشخص نیست که اوبه هنگام حضور با چه سوالاتی روبرو می شد.

گزارش ها حاکیست که مقام های امنیتی مخالفان، او را به خاطر اتهام رابطه اعضای خانواده اش با حکومت قذافی احضار کرده بودند. براساس برخی گزارشات تائید نشده جنرال یونس و دو نفر از دستیارانش در اوایل روز پنج شنبه در نزدیکی خط مقدم جنگ در شرق لیبیا دستگیر شدند.

عبدالفتاح یونس از سال ۱۹۶۹ میلادی یعنی از زمان کودتای معمر قذافی، رهبر لیبیا، در حکومت معمر قذافی حضور داشت و پیش از آن که به مخالفان ملحق شود، وزیر
داخله بود.

یان پانیل، خبرنگار بی بی سی در شهر مصراته گفته است فرار او از حکومت قذافی به منزله کودتایی از سوی مخالفان بود اما اخیرا شایعاتی مبنی بر تماس هایی از سوی او با قذافی بر سرزبانها بود. ناظران هشدار داده اند که کشته شدن عبدالفتاح یونس می تواند اختلافات داخلی بین مخالفان را تشدید کند. (بی بی سی)