صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وکیل دو آمریکایی زندانی در ایران از احتمال آزادی آنها خبر داد

وکیل دو آمریکایی زندانی در ایران از احتمال آزادی آنها خبر داد

مسعود شفیعی، وکیل شین باوئر و جاشوا فتال، دو آمریکایی که به ظن جاسوسی در ایران بازداشت شده اند، می‌گوید که ممکن است آنها پس از جلسه روز یکشنبه دادگاه که در دومین سالگرد بازداشت آنها برگزار می‌شود، از زندان آزاد شوند.
آقای شفیعی گفت که این همزمانی می تواند نشانه ای از احتمال آزادی آنها باشد و ممکن است دو سالی که در بازداشت به سر برده اند به عنوان مجازات آنها در نظر گرفته شود و آن دو آزاد شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نشانه دیگر از نظر آقای شفیعی، این است که این بار بر خلاف جلسه قبلی دادگاه، احضاریه ای برای سارا شورد که به قید وثیقه آزاد است صادر نشده است. آقای شفیعی گفت که از زمان برگزاری جلسه قبلی دادگاه، با وجود درخواست های مکرر، اجازه ملاقات با موکلانش به او داده نشده، اما امیدوار است که پیش از جلسه فردا با آنها دیدار کند.

شین باوئر، جاشوا فتال و سارا شورد دو سال پیش در منطقه مرزی کردستان عراق و ایران به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران توسط مأموران ایرانی بازداشت و به ظن جاسوسی مورد بازجویی قرار گرفتند. خانم شورد در ماه سپتمبر سال ۲۰۱۰ با سپردن ۵۰۰ هزار دلار وثیقه آزاد و از ایران خارج شد، اما آقای فتال و آقای باوئر هنوز در ایران زندانی هستند.

خانواده های این دو جوان آمریکایی روز جمعه با حضور در برابر دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در شهر نیویورک، خواهان آزادی آنها شده بودند. نمایندگان سازمان های مدافع حقوق بشر و بعضی از گروه های اسلامی در آمریکا نیز در این تجمع حضور داشتند.

آلکس فتال، برادر جاشوا فتال در حاشیه این تجمع به بی‌بی‌سی گفت: دو سال گذشته، دو سال طولانی بوده است. هیچ کس انتظار نداشت بازداشت جاشوا و شین این قدر طولانی شود. ما تجمع زیبایی داشتیم. نماینده ای از جامعه مسلمانان آمریکا سخنرانی کرد. مادر من از درد و رنج خانواده هایمان گفت و سارا شورد صحبت کرد.