صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس نمایندگان آمریکا افزایش سقف استقراض را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا افزایش سقف استقراض را تصویب کرد

مجلس نمایندگان کنگره آمریکا طرحی را برای بالا بردن سقف استقراض برای جلوگیری از عدم توانایی دولت در پرداخت بدهی هایش تصویب کرده است. این طرح با ۲۶۹ رای مثبت در برابر ۱۶۱ رای منفی تصویب شد. گابریل گیفوردز نماینده ایالت آریزونا که در ماه جنوری در یک تیراندازی از ناحیه سر هدف اصابت گلوله قرار گرفته بود برای اولین بار از زمان حادثه در رای گیری روز دوشنبه شرکت کرد.

این طرح اکنون باید به تصویب مجلس سنا برسد و توسط رئیس جمهور امضا شود تا جنبه قانونی پیدا کند. این طرح سقف بدهی را که اکنون ۱۴.۳ تریلیون دالر است به میزان ۲.۴ تریلیون دالر بالا می برد و طی ده سال آینده تقریبا به همین میزان از هزینه های دولت می کاهد.

آمریکا ۱.۵ تریلیون دالر کسری بودجه دارد و بدهی عمومی این کشور در ماه می به ۱۴ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دالر رسید که حد مجاز استقراض دولت این کشور است. در ماه های اخیر بحث بر سر بالا بردن سقف بدهی عمق شکاف های عقیدتی موجود میان دو حزب را بیش از هر زمان نمایان کرد و چشم انداز تصویب این طرح در حالی روشنتر شده است که دولت می گوید در صورت عدم افزایش سقف بدهی، از روز دوم اوت قادر به پرداخت بعضی هزینه ها نخواهد بود.

جمهوری خواهان به ویژه اعضای جنبش راستگرای موسوم به تی پارتی که سال گذشته به کنگره راه پیدا کردند، با افزایش هزینه های عمومی و افزایش مالیات شرکت ها و کسب و کارها مخالفند و از سوی دیگر طیف لیبرال حزب دموکرات هم با کاهش هزینه های تامین اجتماعی و مزایای درمانی سالمندان و اقشار کم درآمد موافق نیست.

بازارهای مالی آمریکا هفته گذشته به خاطر نگرانی بر سر بن بست ایجاد شده در مذاکرات کسری بودجه روند نزولی داشت، اما واکنش بازارها به خبرهای روز دوشنبه مثبت بود. مجلس نمایندگان در اختیار جمهوری خواهان است و هوداران تی پارتی در آن نقش مهمی دارند. در مقابل کنترل مجلس سنا دراختیار حزب دموکرات است.(بی بی سی)