صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۸ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حسنی مبارک اتهام‌های خود را رد کرد

حسنی مبارک اتهام‌های خود   را    رد کرد

حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر و پسرانش در اولین جلسه محاکمه خود، اتهام‌های فساد مالی و صدور فرمان کشتار معترضان را رد کرده‌اند. آقای مبارک ۸۳ ساله، روز چهارشنبه در اولین جلسه محاکمه خود در دادگاهی ویژه در قاهره، پایتخت این کشور حاضر شد. رئیس جمهور سابق مصر با برانکارد به دادگاه منتقل شد و در محل استقرار متهمان که به یک قفس شباهت دارد حضور یافت.

پس از آن که سارنوال، فهرست اتهامات حسنی مبارک و پسرانش را خواند، رئیس جمهور سابق مصر و پسرانش، این اتهامات را رد کردند. وکلای متهمان خواهان احضار فیلد مارشال طنطاوی، رئیس شورای نظامی حاکم و وزیر داخله فعلی به عنوان شاهد شده‌اند. احمد رفعت، قاضی دادگاه نتوانست نظم را به خوبی در دادگاه برقرار کند و ده وکیل متهمان، بارها با اظهارات خود نظم دادگاه را بر هم زدند.

قاضی رفعت به نوشته روزنامه دولتی الاهرام، قاضی است که به دلیل استقلال دیدگاهش، مورد احترام است. اولین جلسه دادگاه به پایان رسیده و ادامه آن به وقت دیگری موکول شده است. جریان دادگاه به طور مستقیم از تلویزیون‌هایی در بیرون دادگاه پخش شد و صحنه ورود حسنی مبارک به دادگاه با شادی گروه زیادی از مردم رو به رو شد.

پیش از آغاز محاکمه، میان هواداران حسنی مبارک و مخالفان او درگیری هایی روی داد. نزدیک به سه هزار سرباز، مسئولیت تامین امنیت دادگاه را به عهده گرفتند. آقای مبارک پس از کناره گیری در شرم الشیخ به سر می برد که با یک فروند هلیکوپتر به قاهره منتقل شد.

جان لین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید همه از این محاکمه شگفت زده شده اند، چون هیچ کس در مصر و شاید در تمام خاورمیانه این انتظار را نداشت. در کنار رئیس جمهور سابق مصر، جمال و علاء، دو پسر او، حبیب العدلی، وزیر داخله سابق و چند مقام دولت پیشین نیز در قفس محل استقرار متهمان در دادگاه دیده می شوند.

جمال مبارک که از او به عنوان جانشین پدرش یاد می شد، طی دهه گذشته چهره ای قدرتمند و اثرگذار در مصر به شمار می رفت. (بی بی سی)