صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتقاد چین از آمریکا پس از کاهش اعتبار مالی این کشور

انتقاد چین از آمریکا پس از کاهش اعتبار  مالی این کشور

خبرگزاری رسمی چین در واکنش به کاهش سطح اعتبار مالی آمریکا، شدیدا از این کشور انتقاد کرده است. استاندارد اند پورز، یکی از سه سازمان بزرگ اعتبارسنجی بین المللی، با ابراز تردید به توانایی دموکرات ها و جمهوریخواه ها برای توافق بر سر کاهش جدی بدهی کلان آمریکا، اعتبار مالی دولت ایالات متحده را یک رتبه کاهش داده است.

خبرگزاری شین هوآ گفته است که آمریکا دیگر نمی تواند مانند سابق با قرض گرفتن، مشکلاتی را که ناشی از تصمیمات و اقدامات خودش است، برطرف کند. چین همچنین توصیه کرده است که واحد پولی جدیدی انتخاب شود که جایگزین دالر در ذخایر پولی جهان شود.

بیشترین میزان بدهی آمریکا به کشور چین است. دولت آمریکا چندین دهه است که از بالاترین سطح اعتبار مالی در دنیا یعنی رتبه (AAA) برای اوراق قرضه بلند مدت خود برخوردار بوده که آنرا عاری از هرگونه خطر عدم بازپرداخت یا مشکلات دیگر اعلام می کرد.

اما "استاندارد اند پورز" رتبه اعتبار اوراق قرضه بلندمدت دولت فدرال را به (AAplus) کاهش داده که یک رتبه از سطح قبلی پائین تر است. با این وجود، دو سازمان بزرگ اعتبار سنجی دیگر به نام های "فیتچ" و "مودیز" همچنان رتبه آمریکا را که حدود یک قرن است از آن برخوردار بوده، به رسمیت می شناسند.

مقام های خزانه داری آمریکا در واکنش، گفته اند که این موسسه مستقر در نیویورک، در محاسبات خود حداقل دو تریلیون دالر اشتباه کرده است. سازمان اعتبارسنجی "استاندارد اند پورز" در گزارش خود بعید دانسته است که دولتمردان ایالات متحده بتوانند طی دهه آینده روند افزایش بدهی ۱۴ تریلیون دالری ایالات متحده را متوقف کنند.

این سازمان پیشتر هشدار داده بود که در صورتی که میزان بدهی های آمریکا طی ده سال آینده، دست کم چهار تریلیون دالر کاهش نیابد، رتبه اعتباری دولت فدرال را کاهش خواهد داد. کنگره آمریکا سه شنبه (دوم اگوست) طرح افزایش سقف استقراض این کشور برای جلوگیری از ناتوان شدن دولت در پرداخت بدهی‌هایش را تصویب کرد که بر اساس آن در دو نوبت باید از هزینه های دولت دو تریلیون و چهارصد میلیارد دالر کاسته شود. (بی بی سی)