صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صلیب سرخ: حمله به تیم‌های پزشکی افزایش یافته است

صلیب سرخ: حمله به تیم‌های پزشکی افزایش یافته است

صلیب سرخ جهانی بعد از بررسی وضعیت در شانزده کشور مانند، افغانستان، لیبیا و کلمبیا به این نتیجه رسیده است که میزان حملات به گروه‌های پزشکی و تجهیزات آنها افزایش یافته است. در گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ آمده تنها در دو سال و نیم گذشته ۶۰۰ بار به پزشکان، پرستاران، آمبولانس‌ها و شفاخانه ها در شانزده کشور حمله شده است.

این گزارش با بررسی وضعیت گروه‌های پزشکی از اواسط سال ۲۰۰۸ میلادی تا آخر سال ۲۰۱۰ به دست آمده و در آن وضعیت از سومالی و کلمبیا گرفته تا افغانستان و غزه و لیبیا و سری‌لانکا و لبنان بررسی شده است.

صلیب سرخ اعلام کرده است که برخی از این حوادث اتفاقی بوده اما تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنها به عمد انجام شده است. حق برخورداری از درمان برای کسانی که در جنگ‌ آسیب دیده‌اند و حق عبور و مرور آزادانه امدادگران و تجهیزاتشان در جنگ‌ از جمله حقوقی است که در اولین کنوانسیون ژنوا به رسمیت شناخته شد.

اما بعد از گذشت بیش از ۱۵۰ سال از آن کنوانسیون، حالا رئیس صلیب سرخ جهانی می‌گوید که حمله به کاروان‌های پزشکی کاری معمول شده است. ایو داکورد، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی، در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت: "انگار مد شده که کسی به گروه‌های پزشکی بی‌احترامی کند و از آن بدتر به سلامت بی‌اهمیت باشند."

آقای داکورد گفت که تا چند سال پیش اگر یک آمبولانس مورد حمله قرار می‌گرفت یا مردان مسلح یک بیمارستان را به اشغال خود در می‌آوردند یا اگر کسی پزشکان را دستگیر می‌کرد، "صداها بلند می‌شد." اما به گفته او "حالا هیچ‌کس، نه مردم و نه دولت‌ها اهمیتی به این ماجراها نمی‌دهد."

صلیب سرخ در گزارش خود، خشونت‌هایی را که باعث قطع کمک‌های پزشکی می‌شود را به تراژدی تشبیه کرده است. (بی بی سی)