صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ میزان ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دومین جلسه محاکمه حسنی مبارک در مصر برگزار شد

دومین جلسه محاکمه حسنی مبارک در مصر برگزار شد

محاکمه حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر در دادگاهی در قاهره، پایتخت این کشور، در روز دوشنبه، ۱۵ اگوست، از سر گرفته شد. آقای مبارک که ۸۳ سال دارد، در صورت اثبات اتهاماتش، ممکن است با حکم اعدام روبه‌رو شود.

او به سوءاستفاده مالی و صدور دستور کشتار تظاهرکنندگان در جریان اعتراضات در مصر متهم شده است. این اعتراضات در اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی منجر به کناره‌گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری مصر شد.

آقای مبارک در دومین جلسه محاکمه‌اش، همانند جلسه قبل، با برانکارد در دادگاه حاضر شد و دو پسرش، علاء و جمال هم که با اتهامات مشابهی روبه‌رو هستند، در کنارش در قفس مخصوص متهمان حضور یافتند.

در ابتدای جلسه محاکمه، قاضی دادگاه به سختی، نظم و آرامش را در جلسه برقرار کرد و بعد به سراغ بررسی مدارک ارائه‌شده به دادگاه پرداخت. علاء و جمال، پسران حسنی مبارک، اتهاماتی را که علیه‌شان مطرح شده است، رد می‌کنند.

قاضی دادگاه جلسه بعدی محاکمه حسنی مبارک را به ماه سپتمبر موکول و اعلام کرده است که جلسه‌های بعدی دادگاه از تلویزیون پخش نخواهد شد. روز دوشنبه، ۱۵ اگوست، صدها نفر از نیروهای پولیس ضدشورش در محوطه اطراف دادگاهی که حسنی مبارک را محاکمه می‌کرد، حضور داشتند.

تعدادی از حامیان حسنی مبارک هم دست به تجمع زده بودند و شعار می‌دادند که او تا زمان مرگ، مصری است و حسنی مبارک، صدام نیست. آنها با تظاهرکنندگان مخالف حسنی مبارک هم درگیری‌هایی داشتند.

پیش از آغاز محاکمه، یک هلی‌کوپتر نظامی که حامل حسنی مبارک بود، در منطقه فرود آمد. تلویزیون مصر تصاویری از آقای مبارک را پخش کرد، در حالی که لباس آبی‌رنگ به تن داشت و با برانکارد از یک آمبولانس بیرون آورده شد. علاء، پسر حسنی مبارک، سعی داشت مانع فیلمبرداری این صحنه‌ها شود.

همانند اولین جلسه محاکمه آقای مبارک، رئیس دادگاه به سختی نظم را در جلسه برقرار کرد. بیش از ۱۰۰ وکیل و حقوقدان در این نشست حضور دارند و قاضی دادگاه بارها از آنها خواست تا سر جایشان بنشینند. (بی بی سی)