صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

احتمال «سقوط» حکومت قذافی در لیبیا ظرف چند هفته آينده

احتمال «سقوط» حکومت قذافی در لیبیا ظرف چند هفته آينده

در حالی که شورشيان لیبیا ابراز اميدواری کرده اند که با پيروزی های جديد در اطراف پايتخت، حکومت معمر قذافی تا پايان ماه رمضان ساقط شود، وزير دفاع ايالات متحده آمريکا نيز گفته است که روزهای حيات سياسی قذافی به شماره افتاده است. گزارش ها حاکی است که شورشيان روز چهارشنبه به پيشروی های خود به سمت طرابلس ادامه داده و رهبران آن می گويند که جنگ داخلی شش ماهه لیبیا وارد مرحله حساسی شده و احتمالا ظرف چند هفته آينده به پايان خواهد رسيد.

مخالفان مسلح قذافی در حال حاضر حلقه محاصره پايتخت را از غرب و جنوب تنگ تر کرده و در حال پيشروی به سوی شهر ال هيشا هستند که راه ارتباطی طرابلس به شهر سيرت، زادگاه معمر قذافی، است. اين شهر در ۷۰ کيلومتری مصراته و ۲۵۰ کيلومتری پايتخت قرار دارد. منصور سيف الناصر، نماينده شورای ملی انتقالی لیبیا در پاريس، گفته است که شورشيان هم اکنون کنترل کامل شهر زاويه را در دست دارند. زاويه، بندر نفتی مهم لیبیا است که در مسير اصلی طرابلس به سمت تونس است.

وی افزوده است: «ما در حال گذر به يک مرحله حساسی هستيم. اميدواريم که در پايان ماه رمضان پيروزی نهايی خود را جشن بگيريم.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که مخالفان در لیبیا می گويند کنترل بخش های عمده زاويه را در دست دارند، نيروهای وفادار به قذافی روز سه شنبه اقدام به گلوله باران اين شهر کردند که در جريان آن چندين نفر زخمی شدند.

معر قذافی که ۴۲ سال بر لیبیا حکومت می کند مدعی پيروزی شده و در يک پيام صوتی که از تلويزيون اين کشور پخش شد، گفت که «پايان استعمارگران (ناتو) و خيانتکاران نزديک شده است.»

حکومت قذافی هر گونه شکستی را رد کرده و می گويد که نيروهای وفادار به آن شهرها و مناطق تصرف شده توسط شورشيان را ظرف روزهای آينده باز پس خواهند گرفت. در حالی که معمر قذافی تحت فشارهای شديد بين المللی و داخلی قرار دارد، وی روز سه شنبه توانست حمايت هوگو چاوز و محمود احمدی نژاد، روسای جمهور ونزوئلا و ايران را به دست آورد. بر اساس بيانيه وزير امور خارجه ونزوئلا، احمدی نژاد و چاوز در يک تماس تلفنی که اواخر روز دوشنبه انجام شد، «وضعيت پيش آمده از سوی مهاجمان امپرياليست عليه لیبیا و سوريه را مورد بحث و بررسی قرار دادند و توافق کردند تا ... تلاش های خود را برای استقرار صلح افزايش دهند.» (رادیو فردا)