صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پیشروی مخالفان قذافی به سوی طرابلس

پیشروی مخالفان قذافی به سوی طرابلس

در لیبیا مخالفان مسلح به سوی طرابلس، پایتخت در حال پیشروی هستند. اوایل روز شنبه تلویزیون وابسته به مخالفان از مردم این شهر خواست تا خود را برای ورود آنها آماده کنند. پیشتر مخالفان قذافی از کنترل شهر استراتژیک بریقه که بزرگترین تاسیسات نفتی لیبیا در آن قرار دارد، خبر دادند. هنوز منابع مستقل این خبر را تائید نکرده اند.

مخالفان مسلح همچنین گفته اند درجریان درگیری ها برای کنترل شهر زلیتان در شرق لیبیا متحمل تلفات زیادی شده اند. این در حالی است که موسی ابراهیم، از سخنگویان دولت قذافی اواخر روز جمعه گفت که نیروهای دولتی دو شهر زاویه و زلیتان را در اختیار دارند.

افزایش درگیری ها در اطراف طرابلس، باعث گرفتار شدن شهروندان این شهر شده و در حال حاضر آنها با کمبود سوخت و غذا روبرو هستند. در همین رابطه سازمان بین المللی مهاجرت روز جمعه از سازماندهی عملیات گسترده نجات برای تخلیه کارکنان خارجی ساکن در طرابلس خبر داد.

براساس گزارش ها حدود ۶۰۰ هزار نفر از دو و نیم میلیون کارگر خارجی که در لیبیا مشغول به کار هستند در اوایل شروع درگیری ها از این کشور گریختند. با پیشروی مخالفان در درگیری های زمینی، نیروهای ناتو هم برحملات هوایی خود افزوده و جنگنده های آنها اهدافی را در پایتخت بمباران کردند.

دولت قذافی حملات هوایی ناتو را عامل کشتار غیرنظامیان دانسته و از کشته شدن ۲۷ نفر در جریان درگیری های اخیر در طرابلس خبر داده است. مقامات لیبیا روز جمعه به خبرنگاران اجازه دادند تا از منطقه ای مسکونی در پایتخت که بر اثر بمباران های ناتو کاملا تخریب شده بود، دیدن کنند.

شبکه خبری ان بی سی گزارش کرده قذافی در حال تهیه مقدمات خروج خود و خانواده اش برای سفری احتمالی به تونس است. اما هنوزصحت این خبر تائید نشده است. این شبکه خبری گفته است از طریق مقامات آمریکایی به این اطلاعات دست پیدا کرده است. (بی بی سی)