صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مخالفان مقر سرهنگ قذافی را تصرف کردند

مخالفان مقر سرهنگ قذافی را تصرف کردند

نیروهای مخالف سرهنگ قذافی وارد مجتمع باب‌العزیزیه، مقر او در طرابلس، شده اند و آنرا به کنترل خود درآورده اند.مخالفان که پس از یک درگیری سنگین به این پیروز دست یافته اند، برای ابراز شادی به تیراندازی هوایی دست زده اند.

تصاویر ویدیویی نشان می دهد که تعدادی از نیروهای مخالفان سر مجسمه سرهنگ قذافی را جدا کرده‌اند و به آن لگد می زنند.برخی از آنها نیز در مقابل مجسمه مشت طلایی که هواپیمایی جنگی را در دست دارد، ژست گرفته‌اند. این مجسمه به نمادی از قدرت سرهنگ قذافی تبدیل شده بود.

اثری از سرهنگ قذافی یا اعضای خانواده‌اش در این مجتمع دیده نشده است. باب‌العزیزیه از معدود نقاط طرابلس بود که تحت کنترل نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی قرار داشت. براساس گزارش‌ها، محوطه اطراف هتل محل استقرار خبرنگاران خارجی در طرابلس هم محل درگیری دو طرف بوده است. این هتل تحت کنترل نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی است و براساس گزارش‌ها، صدای تیراندازی و انفجار در نزدیکی این هتل به گوش می‌رسد.

مقامات ناتو تایید کرده‌اند که هواپیماهای این نیروها بر فراز طرابلس به پرواز درآمده‌اند، اما گزارش‌ها در باره حمله هوایی ناتو به مقر سرهنگ قذافی، تایید نشده است.در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از مخالفان قذافی گزارش داده که آنها کنترل شهر نفتی راس‌لانوف را به دست گرفته‌اند.

در عین حال، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در کنفرانسی خبری گفته است که برای کمک به روند انتقال قدرت در لیبی، لازم است که کشورهای اروپایی رویکردی منسجم و هماهنگ داشته باشند.مخالفان معمر قذافی توانسته‌اند به مجتمع باب‌العزیزیه، مقر او در طرابلس، نفوذ کنند.

خانم اشتون به نقل از مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی که با او دیدار کرده است، گفت که مخالفان سرهنگ قذافی هم اکنون کنترل ۸۰ درصد طرابلس را در دست دارند.

"فرار پسران قذافی"

درگیری مخالفان سرهنگ قذافی و نیروهای وفادار به او در شرایطی وارد سومین روز شد که سیف‌الاسلام، یکی از پسران معمر قذافی که گفته می‌شد جانشین پدرش خواهد شد، در اولین ساعات روز سه شنبه، ۲۳ اوت، با حضور در جمع هوادارانش در طرابلس گفت که دولت لیبی "کمر مخالفان مسلح را در این شهر شکسته است."

سیف‌الاسلام قذافی در شرایطی در جمع طرفدارانش حاضر شد که مخالفان دولت لیبی، از بازداشت او خبر داده بودند.گزارش شده است که محمد، یکی دیگر از پسران قذافی هم که خبر بازداشتش منتشر شده بود، از دست مخالفان گریخته است.

نیاز فوری به خدمات پزشکی

به دنبال چندین روز درگیری‌های مسلحانه در طرابلس، مسئولان صلیب سرخ جهانی اعلام کردند که برای ارائه خدمات در این شهر نیازی فوری به تجهیزات پزشکی و کارکنان بیشتر در بخش درمانی وجود دارد. یکی از مسئولان صلیب سرخ در طرابلس به بی‌بی‌سی گفت که به دلیل ادامه درگیری‌ها در شهر، بسیاری از کارکنان بخش درمانی به سختی می‌توانند خود را به بیمارستان‌ها و دیگر بخش‌های ارائه‌دهنده خدمات پزشکی برسانند.

صلیب سرخ اعلام کرده است که هم نیروهای مسلح و هم افراد غیرنظامی از جمله مجروحان درگیری‌های طرابلس هستند. در عین حال، اعضای شورای ملی انتقالی لیبی که رهبری مخالفان سرهنگ قذافی را به عهده دارند، اعلام کرده‌اند که اعضای این شورا امیدوارند که بتوانند روز چهارشنبه، ۲۴ اوت، به طرابلس بروند و دولت جدیدی را تشکیل دهند.

شورای ملی انتقالی لیبی در درگیری بین مخالفان و نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی، در شهر بنغازی مستقر بود.این شورا در بیانیه خود ابراز امیدواری کرده است که نیروهای مخالف حکومت بتوانند روز چهارشنبه به طور کامل در فرودگاه شهر و مناطق اطراف آن مستقر شوند و امنیت پرواز به پایتخت را فراهم کنند. (بی بی سی)