صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ادامه درگیری‌ها در طرابلس؛ پاداش برای یافتن قذافی

ادامه درگیری‌ها در طرابلس؛ پاداش برای یافتن قذافی

یک روز بعد از تصرف مقر سرهنگ قذافی در طرابلس، پایتخت لیبی، درگیری بین نیروهای مسلح مخالف دولت و نیروهای وفادار به او برای در دست گرفتن کنترل کامل این شهر همچنان ادامه دارد.
مخالفان سرهنگ قذافی در چندین منطقه در جنوب و مرکز طرابلس با طرفداران او درگیر شده‌اند.

منطقه‌ای در شرق فرودگاه اصلی طرابلس هم به یکی از مراکز جدید درگیری دو طرف تبدیل شده است. براساس گزارش‌ها در روز چهارشنبه، ۲۴ اوت و به دنبال پرواز جنگنده‌های ناتو بر فراز طرابلس، دو انفجار این شهر را لرزانده است.

مشخص نیست که سرهنگ قذافی در کجا به سر می‌برد، ولی شب گذشته، او در یک سخنرانی گفت که تا زمان "پیروزی یا شهادت"، خواهد جنگید. معمر قذافی در این سخنرانی گفت که عقب‌نشینی‌اش از مجتمع باب‌العزیزیه (مقر رهبری لیبی) یک ترفند نظامی بوده است.

مخالفان دولت لیبی اعلام کرده‌اند که هر کس سرهنگ قذافی را بازداشت کند یا به قتل برساند، مشمول عفو خواهد شد. به نقل از مخالفان دولت لیبی گزارش شده است که یکی از تجار این کشور بیش از یک میلیون پوند برای بازداشت سرهنگ قذافی پاداش تعیین کرده است.

مخالفان سرهنگ قذافی گفته‌اند که بازداشت سرهنگ قذافی حیاتی است تا احتمال هر گونه اقدام او برای ضدحمله و مقابله با مخالفانش از بین برود. به دنبال تصرف باب‌العزیزیه توسط مخالفان سرهنگ قذافی، گزارش‌هایی از حضور تک‌تیراندازهای وفادار به او در این مجتمع منتشر شد.

گفته می‌شود که هواداران سرهنگ قذافی در شهر بندری سرت و شهر سبها در ۶۵۰ کیلومتری جنوب طرابلس حضور قابل توجهی دارند. در عین حال، مخالفان دولت لیبی تایید کرده‌اند که حمله‌شان به طرابلس در روزهای گذشته، نتیجه عملیاتی بلندمدت بود که با هماهنگی با ناتو طراحی شده است.

براساس این طرح، نیروهای مخالف سرهنگ قذافی بعد از آموزش نظامی در شهر بنغازی، به طور مخفیانه و تحت پوشش، به طرابلس اعزام شده‌اند. آنها در پایتخت لیبی منتظر دریافت علامتی از پیش تعیین‌شده مانده‌اند تا در زمان مناسب، جنگ در داخل شهر را آغاز کنند.

همچنین گزارش شده است که شورای ملی انتقالی لیبی به دنبال آغاز فعالیت‌ها برای بازسازی لیبی بعد از ماه‌ها درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و مخالفان سرهنگ قذافی است. گروهی از اعضای شورای ملی انتقالی لیبی هم از شهر بنغازی، پایگاه اصلی مخالفان دولت لیبی، راهی طرابلس می‌شوند. (بی بی سی)