صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار رئیس صندوق بین المللی پول در باره وضع اقتصادی جهان

هشدار رئیس صندوق بین المللی پول در باره وضع اقتصادی جهان

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول می گوید که رشد اقتصادی جهان با سرعت کافی پیش نمی رود و مسیر بهبود با خطراتی روبروست. کریستین لاگارد در مورد خطر رکود اقتصادی جهان هشدار داد و خواستار در پیش گرفتن یک خط مشی هماهنگ اقتصادی برای مقابله با آن شد.

به گفته رئیس صندوق بین المللی پول، الزامی شدن سرمایه گذاری مجدد بانک ها یکی از راه های هماهنگ سازی مشی اقتصادی است.

کریستین لاگارد که در اجلاس بانک مرکزی آمریکا در جکسون هول سخن می گفت، تاکید کرد که تحولات تابستان جاری نشان می دهد که ما وارد مرحله جدید خطرناکی شده ایم. خطراتی که در مقابل ما قرار دارد کاملا روشن است. از جمله ممکن است شاهد آن باشیم که روند بهبود اقتصادی ناگهان به بیراهه کشانده شود.به همین دلیل ما باید از همین حالا اقدام کنیم.

در پی بحران مالی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ رشد اقتصادی آمریکا و اروپا هنوز کاملا در یک مسیر هموار قرار نگرفته است و مسئله قرض های این دو قاره هم به اعتماد بازارهای جهانی لطمه وارد آورده است.

کریستین لاگارد در این مورد گفت اقتصاد جهانی به رشد خود ادامه می دهد اما نه با سرعت کافی. گرچه به برخی علل اصلی بحران مالی سال ۲۰۰۸ رسیدگی شده است اما اقدام کافی در این زمینه انجام نگرفته است.

رئیس صندوق بین المللی پول در ادامه سخنان خود افزود مسیر بهبود اقتصادی مشخص است اما ما وقت زیادی نداریم.

کریستین لاگارد هم چنین گفت که کشورهای پیشر فته جهان در حال حاضر باید تلاش خود را به روی طرح های درازمدت برای کنترل قرض های خود متمرکز کنند. این در حالی است که برخی کشورها هنوز موفق به اجرای تدابیر صرفه جوئی اقتصادی نشده اند و این موضوع بر سر بهبود اقتصادی آن ها مانع ایجاد می کند. کریستین لاگارد افزود : ساده تر بگویم سیاست های کلان اقتصادی باید با رشد همراه باشد. (بی بی سی)