صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترکیه سفیر اسرائیل را اخراج و توافقهای نظامی با این کشور را معلق کرد

ترکیه سفیر اسرائیل را اخراج و توافقهای نظامی با این کشور را معلق کرد

همزمان با انتشار جزئیات تحقیق یک هیئت سازمان ملل درباره حمله مرگبار سال گذشته کماندوهای اسرائیلی به کاروان دریایی امدادی عازم غزه، ترکیه سفیر اسرائیل را از این کشور اخراج کرد. مقام های دولت ترکیه همچنین در آنکارا اعلام کرده اند که ترکیه اجرای تمامی توافق های نظامی با اسرائیل را به حال تعلیق در آورده است.

احمد داوداغلو، وزیر امورخارجه ترکیه گفته است که بخش هایی از گزارش تحقیقی سازمان ملل پذیرفتنی نیست. ترکیه از اسرائیل خواسته است بابت این حمله پوزش بخواهد ولی اسرائیل این درخواست را نپذیرفته است.

روز ۳۱ می سال ۲۰۱۰ کماندوهای اسرائیلی به یک کاروان دریایی متشکل از شش کشتی حامل فعالانی که حصر زمینی و دریایی نوار غزه را غیرقانونی می دانستند حمله کردند. در این حمله ۹ شهروند ترکیه کشته شدند.

در این عملیات، ۹ تن از سرنشینان کشتی جان خود را از دست دادند که هشت تن از آنان شهروندان ترکیه بودند و یکی از آنان تابعیت دوگانه آمریکا و ترکیه را داشت.

گزارش نهایی هیئت تحقیق سازمان ملل متحد در مورد حمله کماندوهای اسرائیلی به کاروان دریایی امدادی عازم غزه نتیجه گرفته است که اسرائیل در آن واقعه بیش از اندازه شدید عمل کرده است.

با این حال در این گزارش، محاصره دریایی غزه توسط اسرائیل، قانونی دانسته شده است.

هیئت تحقیق سازمان ملل متحد در گزارش خود، محاصره دریایی غزه را یک تدبیر امنیتی مشروع توصیف کرده که با هدف جلوگیری از ورود تسلیحات به غزه از راه دریا صورت گرفته و با قوانین بین المللی مغایرت نداشته است.

این گزارش در عین حال تاکید دارد که کاروان دریایی حامل کمک های بشردوستانه بی مهابا قصد عبور از حصر دریایی غزه را داشت و گروهی از سرنشینان این کشتی ها در برابر سربازان اسرائیلی به طور سازمان یافته و خشن دست به مقاومت زدند.(بی بی سی)