صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

همکاری نزدیک سازمان‌های اطلاعاتی غربی با حکومت قذافی

همکاری نزدیک سازمان‌های اطلاعاتی غربی با حکومت قذافی

اسناد و مدارک یافت شده در یک ساختمان دولتی در طرابلس نشان از همکاری‌های نزدیک میان حکومت معمر قذافی و سرویس‌های اطلاعاتی غربی دارد. این اسناد و مدارک به دست دیدبان حقوق بشر رسیده است.

این سازمان حقوق بشری می گوید این مدارک، ارتباطات میان سازمان اطلاعات لیبیاا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا (آم آی سیکس) و دیگر سازمان های اطلاعاتی غربی را نشان می دهد.

یک مقام رسمی دیدبان حقوق بشر که این مدارک را دیده، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را متهم کرده که چند زندانی متهم به اقدامات تروریستی را به حکومت قذافی برگردانده و نیروهایش در زمان بازجویی از این افراد حضور داشتند.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا با کم اهمیت جلوه دادن این موضوع گفت که این مساله به دولت قبلی باز می گردد و بریتانیا در حال جاضر توجه خود را به روی آینده این کشور متمرکز کرده است.

یان مارتین، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل روز شنبه به طرابلس، پایتخت لیبیاا سفر کرده تا در مورد تلاش های جامعه جهانی برای کمک به این کشور با مقام‌های شورای ملی انتقالی دیدار کند. قرار است در این سفر، نحوه کمک سازمان ملل به این شورا بررسی شود.

سرمنشی سازمان ملل گفته است اولویت این سازمان در لیبیاا، کمک های انساندوستانه است. مقامات جدید لیبیا در تلاش برای بازگرداندن زندگی عادی به پایتخت، از مردان مسلح مخالف قذافی که در خیابان های طرابلس به گشت زنی مشغولند، خواسته اند به خانه هایشان بروند.

روز جمعه، دوم سپتمبر مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبیا بعد از ملاقات با رهبران جهان در اجلاس پاریس به بنغازی برگشت.

نشست بین المللی دوستان لیبیا برای بررسی آینده این کشور با میزبانی مشترک نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه و دیوید کامرون، صدراعظم بریتانیا در پاریس تشکیل شد.

در این اجلاس، آقای عبدالجلیل در سخنانی وعده داد که طی هجده ماه آینده، با تصویب قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات آزاد با شرکت تمامی احزاب و گروه های سیاسی، یک دولت دموکراتیک زمام امور لیبیا را در دست خواهد گرفت.(بی بی سی)