صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل:اگر کمک نرسد ۷۵۰ هزار نفر در سومالیا می‏میرند

سازمان ملل:اگر کمک نرسد ۷۵۰ هزار نفر در سومالیا می‏میرند

سازمان ملل متحد می‌گوید قحطی در سومالیا به نقاط بیشتری در این کشور سرایت کرده و به احتمال قوی طی ماه‌های آینده این وضع بدتر خواهد شد. سازمان ملل می گوید اکنون یک ششم خاک سومالیا قحطی زده است. این سازمان اعلام کرده که دهها هزار نفر در آنچه بدترین خشکسالی شرق آفریقا خوانده شده، جان خود را از دست داده‌اند.

میران سوء تغذیه حاد در منطقه جنوبی بی در سومالیا به حد قحطی رسیده و سازمان ملل می گوید ۷۵۰ هزار نفر طی چهار ماه آینده در معرض مرگ هستند.

ویل راس، خبرنگار بی بی سی در شرق آفریقا می گوید سازمان‌های امدادرسان نمی توانند به مناطق پرجمعیت که در دست گروه اسلامگرای الشباب است، دسترسی داشته باشند و این کمک رسانی به مردم را با دشواری مواجه کرده است.

او می گوید برخی کمک‌های غذایی به این مناطق رسیده اما میزان نیاز به مواد غذایی بسیار بیشتر است.

الشباب که با القاعده ارتباطاتی دارد، بخش بزرگی از جنوب سومالیا را در کنترل خود دارد. این منطقه، بیشترین آسیب ناشی از خشکسالی را متحمل شده است.

سازمان ملل می گوید دوازده میلیون نفر در شرق آفریقا به کمک های فوری غذایی نیاز دارند.

واحد بررسی امنیت غذایی و تغذیه سازمان ملل می گوید از میان این دوازده میلیون نفر، چهار میلیون نفر در سومالیا هستند و اگر کمک های غذایی به سرعت نرسد، ۷۵۰ هزار نفر طی ماههای آینده در سومالیا، جان خود را از دست خواهند داد.

نباریدن باران باعث شده تا کنیا، اتیوپیا، اریتره و اوگاندا نیز با خشکسالی رو به رو شوند. اما وضعیت در سومالیا وخیم تر است. (بی بی سی)