صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترکیه محدودیت‌های بیشتری علیه اسرائیل اعمال می کند

ترکیه محدودیت‌های بیشتری علیه اسرائیل اعمال می کند

رجب طیب اردوغان، صدراعظم ترکیه می گوید کشورش تحریم‌های بیشتری را علیه اسرائیل به اجرا می گذارد. به دنبال خودداری اسرائیل از عذرخواهی برای حمله کماندوهای آن کشور به کشتی حامل کمک های بشردوستانه برای ساکنان نوار غزه که منجر به مرگ ۹ تبعه ترکیه شد، روابط دو کشور به تیرگی گراییده است.

گزارش کمیته تحقیق سازمان ملل خاطرنشان کرد که اسرائیل واکنش نامتناسبی در این حمله نشان داده هر چند اقدام آن کشور در محاصره دریایی غزه قانونی بوده است.ترکیه گفته است که موضوع قانونی بودن محاصره غزه را در دیوان داوری بین المللی پیگیری خواهد کرد.

آقای اردوغان گفته است که ترکیه همکاری صنایع دفاعی این با اسرائیل را کاملا به حالت تعلیق در می آورد. ترکیه پیشتر سفیر اسرائیل را نیز از آنکارا اخراج کرده بود.

وزیر خارجه ترکیه در واکنش به گزارش سازمان ملل گفته بود که بخش هایی از گزارش تحقیقی سازمان ملل پذیرفتنی نیست.

آقای اردوغان روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: ما ارتباطات تجاری، نظامی و صنایع دفاعی خود با اسرائیل را کاملا معلق می کنیم.

دولت ترکیه پس از اخراج سفیر اسرائیل از آنکارا، اجرای تمامی توافق های نظامی با اسرائیل را نیز به حال تعلیق در آورد.

هیات تحقیق سازمان ملل متحد در گزارش خود، اقدام اسرائیل در محاصره دریایی غزه را یک تدبیر امنیتی مشروع توصیف کرد که با هدف جلوگیری از ورود تسلیحات به غزه از راه دریا صورت گرفته و با قوانین بین المللی مغایرت نداشته است.اسرائیل از حادثه حمله به کاروان امدادی غزه ابراز تاسف کرده ولی حاضر به عذرخواهی رسمی نشده است. (بی بی سی)