صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان در قاهره برنامه‌های کمک به مصر را اعلام می‌کند

اردوغان در قاهره برنامه‌های کمک به مصر را اعلام می‌کند

رجب طیب اردوغان، صدراعظم ترکیه به قاهره، پایتخت مصر سفر کرده تا حمایت خود را از انتقال دموکراتیک قدرت در این کشور اعلام کند.

آقای اردوغان در این سفر در سخنانی خطاب به وزرای خارجه اتحادیه عرب جزییات برنامه‌های دولت ترکیه برای کمک به مصر را اعلام می‌کند.

مصر نخستین مقصد آقای اردوغان در سفر او به سه کشور شمال آفریقاست که اخیرا رهبران آنها از قدرت خلع شده‌اند.

صدراعظم ترکیه که به دلیل مواضع و اظهارات اخیرش علیه اسرائیل محبوبیت زیادی در میان کشورهای عرب‌ منطقه کسب کرده، با استقبال چشمگیری در قاهره روبرو شد.

دیدار آقای اردوغان از مصر در حالی انجام می‌شود که روابط ترکیه و اسرائیل یک سال پس از حمله به ناوگان امدادی غزه با تنش‌های شدید همراه شده است.

در ماه می سال گذشته ۹ فعال حقوق بشر اهل ترکیه در حمله کماندوهای اسرائیلی به یک کشتی حامل کمک برای اهالی غزه کشته شدند.

ترکیه خواهان عذرخواهی اسرائیل شد، اما دولت اسرائیل به اظهار تاسف بسنده کرد و گفت که برای دفاع از خود دست به این اقدام زده است.

بعد از حمله به سفارت اسرائیل در قاهره در روز جمعه گذشته، دولت مصر تلاش می‌کند تا خشم عمومی علیه اسرائیل در این کشور را مهار کند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید شمار افراد حاضر در هیئت همراه صدراعظم ترکیه – شامل بیش از ۲۰۰ نفر از وزرا، مقام ها و نمایندگان – نشان از عزم آقای اردوغان برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر در خاور میانه در حال تغییر دارد.

انتظار می‌رود آقای اردوغان در مصر، پیشنهاد کمک اقتصادی در زمینه سرمایه‌گذاری و تجارت را به مقام‌های این کشور ارائه کند. اقتصاد مصر بعد از تحولات اخیر سیاسی در این کشور به شدت آسیب دیده است.

صدراعظم ترکیه بعد از مصر به تونس سفر خواهد کرد. قیام مردمی در تونس باعث شد که دولت زین‌العابدین بن‌علی، رئیس جمهور سابق این کشور در ماه جنوری ۲۰۱۱ سرنگون شود.

آخرین مقصد آقای اردوغان در این سفر کشور لیبیا است. (بی بی سی)