صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ناآرامی‌ها در یمن؛ تعداد تلفات افزایش یافته است

ناآرامی‌ها در یمن؛ تعداد تلفات افزایش یافته است

گزارش‌ها حاکی از آن است که در یمن، درگیری تمام عیاری بین هواداران و مخالفان علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری، در جریان است. به گفته پزشکان در یمن، نیروهای امنیتی کشور، روز دوشنبه در جریان سرکوب تظاهرکنندگان، دست کم ۲۰ نفر را کشته‌اند. ناآرامی‌های اخیر روز یکشنبه ۱۹ سپتمبر، آغاز شد و یکی از خون‌بارترین روزها در طی چند ماه ناآرامی در یمن بود.

یکی از وزرای دولت یمن به بی‌بی‌سی گفت که درگیری ها توسط یک گروه مسلح هوادار القاعده آغاز شد. به گفته این وزیر، این گروه برخلاف سایر معترضان خواهان پیدا کردن راه حلی سیاسی برای پایان دادن به اختلافات نیست.

شاهدان در صنعا، پایتخت، می‌گویند، تک‌تیراندازان از روی پشت بام‌ها به سمت اردوگاه تظاهرکنندگان، شلیک کردند و موجب مرگ چند نفر ناظر، ازجمله یک کودک شدند.

در گزارش‌ها همچنین گفته شده که نیروهای دولتی، سربازان هوادار به تظاهرکنندگان را نیز هدف تیراندازی قرار دادند.مخالفان علی عبدالله صالح قول داده‌اند که تا زمانی که آقای صالح از حکومت کنار نرود، به تظاهرات خود ادامه خواهند داد.

کنون چندین ماه است که هزاران نفر از مخالفان آقای صالح، که در حال حاضر در عربستان سعودی به سر می‌برد، در اعتراض به ریاست جمهوری او و با هدف برکناری او، دست به تظاهرات گسترده‌ای در صنعا زده‌اند.

علی عبدالله صالح، در ماه جون، یعنی حدود سه ماه پیش، در جریان انفجاری که کاخ ریاست جمهوری روی داد، زخمی شد و برای مداوا به عربستان سعودی رفت.

روز یکشنبه، در جریان راه‌پیمایی تظاهرکنندگان به سمت کاخ ریاست جمهوری، ۲۶ نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شدند. روز یکشنبه یکی از خونبار‌ترین روزها در جریان تظاهرات در چند ماه گذشته بوده است.

اما رهبران مخالفان روز دوشنبه نیز از مردم دعوت کردند که به تظاهراتشان ادامه بدهند.

بر اساس گزارش‌ها، کمی پس از آن که رهبران تظاهرات با استفاده از بلندگوهای خود مردم را به شرکت در اعتراض‌ها دعوت کردند، تک تیراندازان، به سمت اردوگاهی که تظاهرکنندگان برپا کرده اند، تیراندازی کردند. در نتیجه این تیراندازی‌ها چند نفر، بدون آن که در تظاهرات شرکت داشته باشند، کشته شدند، از جمله یک پسر بچه.

پدر این پسربچه به خبرگزاری رویترز گفت: من از ماشین پیاده شدم تا کمی مواد غذایی بخرم؛ بچه ها را گذاشتم در موتر بمانند. بعد صدای فریاد پسر بزرگترم را شنیدم. یک تیر درست به وسط سر پسر کوچکم خورده بود. (بی بی سی)