صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دو آمریکایی زندانی در ایران آزاد شدند

دو آمریکایی زندانی در ایران آزاد شدند

جاشوا فتال و شان باوئر، دو جوان آمریکایی متهم به ورود غیرقانونی و جاسوسی در ایران با سپردن وثیقه از زندان اوین آزاد شدند. خبرگزاری دولتی ایران گزارش داده است که نمایندگانی از سفارت سوئیس، به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا در ایران و همچنین سفارت عمان در زندان اوین حاضر شدند تا دو جوان آمریکایی را تحویل بگیرند و خبرگزاری مهر هم نوشته است که آنها آزاد شده اند.

خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک منبع دیپلماتیک، بدون اشاره مستقیم به هویت او، نوشت که آقای فتال و آقای باوئر زندان اوین را سوار بر خودروی متعلق به سفارت عمان ترک کرده‌اند و راهی فرودگاه هستند.

موضوع آزادی این دو آمریکایی در روزهای اخیر و پس از آن خبرساز شده بود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در آستانه سفرش به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، از آزادی قریب الوقوع آنها خبر داد.

واکنش قوه قضائیه ایران به اعلام این خبر گلایه آمیز بود و اعلام کرد که خبر رسانی در مورد این موضوع می بایست فقط توسط قوه قضائیه انجام شود.

آزادی آقای فتال و آقای باوئر به قید وثیقه، بیش از دو روزی که آقای احمدی نژاد گفته بود طول کشید، اما صبح دیروز قوه قضائیه ایران سرانجام اعلام کرد که یکی از شعبه های دادگاه تجدیدنظر تهران با آزادی آن دو به شرط سپردن وثیقه ای معادل ۵۰۰ میلیون تومان برای هر یک، موافقت کرده است.