صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۸ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گروه چهارگانه صلح خاور میانه خواستار مذاکرات فوری فلسطینی ها و اسرائیل شد

گروه چهارگانه صلح خاور میانه خواستار مذاکرات فوری فلسطینی ها و اسرائیل شد

گروه چهارگانه مذاکرات صلح خاورمیانه متشکل از سازمان ملل، آمریکا، روسیه، و اتحادیه اروپا خواستار آن شده که مذاکرات مستقیم صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها ظرف یک ماه از سر گرفته شود و تا پایان سال آینده میلادی به نتیجه برسد.
اما خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید در پیشنهادهای این گروه، دو پیش شرط اصلی فلسطینی ها یعنی توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی و در نظر گرفتن مرزهای قبل از ۱۹۶۷ به عنوان مرزهای کنونی کشور فلسطینی گنجانده نشده است.

روز جمعه، اول میزان محمود عباس درخواست تاریخی به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین را رسما به سرمنشی سازمان ملل متحد تقدیم و سپس در مجمع عمومی سخنرانی کرد.

پس از سخنرانی آقای عباس، بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که تنها از طریق مذاکره مستقیم می توان به صلح پایدار دست یافت نه از طریق قطعنامه های سازمان ملل.

وی پیشنهاد کرد که مذاکرات مستقیم فورا برگزار شود اما گفت فلسطینی ها باید اول اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت بشناسند. صدراعظم اسرائیل گفت که فلسطینی ها ابتدا باید با اسرائیل صلح کنند و سپس کشورشان تاسیس شود.
آقای نتانیاهو از شهرک های یهودی نشین که عمدتا در اراضی اشغالی کرانه باختری ساخته شده اند، نیز دفاع کرد.

محمود عباس در سخنرانی در مجمع عمومی گفت که فلسطینی ها در طول سال گذشته با صداقت و امید وارد گفت و گو با اسرائیل شدند و حتی پس از شکست این گفت و گوها از تلاش برای رسیدن به صلح دست نکشیدند اما همه این تلاش ها با سرسختی اسرائیل مواجه شد که با ادامه شهرک سازی، به تصرف سرزمین های فلسطینی ادامه می دهد.

او همچنین از ادامه محاصره باریکه غزه و حملات به این باریکه توسط دولت اسرائیل به شدت انتقاد کرد و هشدار داد که سیاست اشغالگرانه اسرائیل در پی نابود کردن تشکیلات خودگران فلسطینی است.

آقای عباس، راه حل نهایی مشکلات منطقه را تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس شرقی اعلام کرد.(بی بی سی)