صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نوبل صلح سال ۲۰۱۱ به سه زن لیبریایی و یمنی رسید

نوبل صلح سال ۲۰۱۱ به سه زن لیبریایی و یمنی رسید

کمیته تعیین برندگان جایزه صلح نوبل در ناروی روز جمعه، ۱۵ میزان، معتبرترین جایزه صلح دنیا برای سال ۲۰۱۱ را به طور مشترک به سه زن از آفریقا و آسیا اعطا کرد: الن جانسون سرلیف و لیما گبووی از کشور آفریقایی لیبریا و توکل عبدالسلام کرمان از کشور یمن.

کمیته جایزه صلح آلفرد نوبل، دانشمند فقید سویدنی، در بیانیه‌ای که روز جمعه در شهر اسلو، پایتخت ناروی، منتشر کرد اعلام کرد که به دلیل «تلاش مسالمت‌آمیز این زنان در راه امنیت زنان دنیا و حق زنان برای مشارکت کامل در ایجاد صلح» تصمیم به اعطای این جایزه به آنها گرفته است.

بنا بر اعلام این کمیته، جایزه نقدی صلح نوبل به طور مساوی به این سه زن از کشورهای لیبریا و یمن تعلق خواهد گرفت. در بیانیه کمیته صلح نوبل همچنین آمده است: «بدون دستیابی زنان به همان فرصت‌هایی که برای اثرگذاری در تمام سطوح جامعه در اختیار مردان است، به دموکراسی و صلح پایدار در جهان نخواهیم رسید.»

این کمیته الن جانسون سرلیف را «نخستین رئیس جمهور زن آفریقا که به شکل دموکراتیک انتخاب شده» معرفی و اشاره کرده است که خانم سرلیف از سال ۲۰۰۶ که به این مقام رسیده به ایجاد صلح در لیبریا و افزایش توسعه اقتصادی و اجتماعی کمک کرده است.

الن جانسون سرلیف ۷۳ ساله که در میان حامیانش با عنوان «زن آهنین» شناخته شده است، دانش آموخته هاروارد است.فعالیت او در عرصه سیاسی و به چالش کشیدن مردان صحنه سیاست لیبریا موجب شده است که او دو بار کشور خود را ترک کند و در دهه ۸۰ میلادی نیز به زندان بیافتد.

خانم سرلیف در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان این جایزه را متعلق به مردم کشورش دانست و گفت که صلحی که به ۱۴ سال جنگ داخلی در کشور لیبریا پایان داد دستاورد زنان این کشور است. (رادیو فردا)