صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

براساس نتايج اوليه انتخابات؛ حزب حاكم پولند پيروز انتخابات پارلماني شد

براساس نتايج اوليه انتخابات؛ حزب حاكم پولند پيروز انتخابات پارلماني شد

نتايج اوليه انتخابات سراسري در پولند نشان مي‌دهد، حزب ميانه‌روي حاكم براي دومين بار در انتخابات پارلماني پيروز شده است.

پيروزي حزب ميانه‌رو در انتخابات پارلماني پولند بدون شك چالش بزرگي براي جناح مخالف محافظه‌كار محسوب مي‌شود. آراي بدست آمده از حدود ‌١٥ درصد از مراكز اخذ راي نشان مي‌دهد، حزب برنامه مدني كه متعلق به دونالد تاسك، صدراعظم پولند است، توانست با كسب ‌٢١/٣٧ درصد آرا در انتخابات پيروز شود.

براساس آمارهاي تخميني، حزب صدراعظم پولند ‌٢١٢ كرسي در پارلمان را به خود اختصاص داده است و اين در حالي است كه در حال حاضر اين حزب ‌٢٠٨ كرسي را در پارلمان پولند در اختيار دارد.

شريك ائتلافي اصلي حزب حاكم پولند، با كسب ‌٢٢/٩ درصد آراء در جايگاه دوم انتخابات قرار گرفت. اين بدين معناست كه اين حزب توانسته حدود ‌٢٧ كرسي را در پارلمان پولند به خود اختصاص دهد.

حزب مردم پولند كه اصلي‌ترين شريك ائتلافي حزب حاكم اين كشور به شمار مي‌آيد، در حال حاضر ‌٣١ كرسي در پارلمان در اختيار دارد.

در كل نتايج اوليه انتخابات نشان مي‌دهد، ائتلاف حاكم پولند با كسب مجموعا ‌٢٣٩ كرسي از ‌٤٦٠ كرسي پارلمان توانسته اكثريت را همچنان از آن خود كند.

در سال ‌٢٠٠٧ حزب صدراعظم پولند توانست با پيروزي در انتخابات در راس قدرت قرار گيرد.

با پايان راي گيري در انتخابات سراسري پولند و بعد از آنکه معلوم شد حزب حاکم راست ميانه به رهبري صدراعظم اين كشور به راحتي اکثريت را به دست مي‌آورد، حزب اصلي مخالف دولت در پولند، شکست در انتخابات را پذيرفت.

اين اولين بار از زمان فروپاشي کمونيسم در بيست سال پيش است که حزبي در پولند موفق مي‌شود دو دوره پشت سر هم قدرت را در اختيار داشته باشد.

پولند تنها کشور عضو اتحاديه اروپا است که از زمان بحران مالي جهاني وارد رکود نشده و پيش‌بيني مي‌شود که در سال جاري نيز عملکرد بهتري داشته باشد.