صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عفو بین الملل خواهان جلوگیری از آزار و اذیت زندانیان در لیبیا شد

عفو بین الملل خواهان جلوگیری از آزار و اذیت زندانیان در لیبیا شد

سازمان عفو بین الملل می گوید دولت انتقالی لیبیا باید به بازداشتهای خودسرانه و آزار و اذیت زندانیان پایان دهد. این سازمان مدافع حقوق بشر در گزارشی گفته که شواهدی به دست آورده که حاکیست هزاران زندانی در لیبیا در ماههای اخیر مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته اند.

بر اساس این گزارش شهروندان کشورهای آفریقایی دیگر که به عنوان مزدور در ارتش دگروال قذافی خدمت می کردند، به ویژه هدف این بدرفتاری ها قرار می گیرند.مقامات دولت انتقالی لیبیا قول داده اند که در مورد این ادعا ها بررسی های لازم را انجام دهند.

سازمان عفو بین الملل گزارش اخیر خود را بر اساس مصاحبه با حدود ۳۰۰ زندانی تدوین کرده است.

تهیه کنندگان این گزارش بین تاریخهای ۱۸ اگوست یعنی درست پیش از سقوط طرابلس و ۲۱ سپتمبر، از یازده بازداشتگاه در داخل و اطراف طرابلس و شهرهای زاویه و مصراته دیدن کردند.

عفو بین الملل می گوید شواهد و قراینی از شکنجه و آزار و اذیت سازمان یافته در زندان‌های لیبیا یافته که علیه سربازان و افراد مظنون به طرفداری از دگروال قذافی و کسانی که گمان می رود مزدوران تحت امر او بودند، اعمال می شود.

بر اساس گزارش این سازمان مدافع حقوق بشر در برخی موارد شواهد آشکاری در دست است که حاکی از استفاده از شکنجه برای مجازات و یا اعتراف گیری است.

عفو بین الملل می گوید بازرسانش در یکی از بازداشتگاه ها وسایل و ادوات شکنجه پیدا کرده و در زندانی دیگر هم صدای شلاق و جیغ و فریاد شنیده شده اند. به گفته عفو بین الملل حداقل دو زندانبان به ضرب و جرح زندانیان برای اعتراف گیری از آنها اذعان کرده اند.

در موردی دیگر یک نوجوان ۱۷ ساله اهل چاد که به تجاوز متهم شده و گمان می رود از مزدوران تحت امر دگروال قذافی بوده، گفته است که چنان مورد ضرب و جرح قرار گرفته که تصمیم به اقرار گرفته است. (بی بی سی)