صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اسرائیل اسامی زندانیان فلسطینی برای مبادله را اعلام کرد

اسرائیل اسامی زندانیان فلسطینی برای مبادله را اعلام کرد

اداره زندان‌ها در اسرائیل فهرستی از اسامی زندانیان فلسطینی برای مبادله با گیلعاد شالیط، سرباز ربوده شده اسرائیلی را منتشر کرد. اسرائیل در نظر دارد در مجموع ۱۰۲۷ زندانی فلسطینی را در قبال استرداد شالیط، آزاد کند.

هدف از انتشار چنین فهرستی از سوی اداره زندان‌های اسرائیل، دادن مهلتی دو روزه به مخالفان این تبادل است تا چنانچه اعتراضی در مخالفت با آزادی زندانی خاصی دارند، به اطلاع دادگاه عالی اسرائیل برسانند. به گفته‌ی سخنگوی شیمون پرز، رییس جمهور اسرائیل شامگاه شنبه این فهرست را دریافت کرده و تا ۴۸ ساعت دیگر کار امضای جداگانه‌‌ی حکم‌ها به پایان می‌رسد.

طبق قرار، در مرحله اول ۴۵۰ زندانی فلسطینی آزاد می‌شوند. آزادی بقیه زندانیان به بعد موکول شده است.

گیلعاد شالیط، سرباز ۲۵ ساله اسرائیلی، در ماه جون سال ۲۰۰۶ از سوی نیروهای حماس ربوده شد. گمان می‌رود که او از آن زمان در زندان انفرادی نگهداری می‌شود. از اکتبر سال ۲۰۰۹ هیچ نشانه‌ای از گیلعاد شالیط در دست نیست.

وی در آن زمان برای آخرین بار پیامی ویدیویی برای خانواده‌ی خود فرستاد.

یکی از سخنگویان حماس در گفت‌وگویی با رادیو اسرائیل اظهار داشته است که در صورت آزادی گروه اول زندانیان فلسطینی، شالیط در گذرگاه رفح در مرز میان مصر و نوار غزه مبادله خواهد شد.

رهبران حماس مقدمات آزادی شالیط را تحت تدابیر شدید امنیتی و کاملا مخفیانه تدارک دیده‌اند. شامگاه شنبه نمایندگانی از سوی حماس با گروهی از افسران اطلاعاتی مصر دیدار کردند. به گفته‌ی سخنگوی حماس، قرار است گیلعاد شالیط به مصری‌ها تحویل داده شود و نمایندگان سازمان جهانی صلیب سرخ تنها به عنوان ناظر در هنگام استرداد وی حضور داشته باشند.

آمارهای اعلام شده حاکی از آن است که بیش از ۵ هزار فلسطینی در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند.

حماس نگران آن است که کشف احتمالی محل اختفای شالیط از سوی اسرائیل، منجر به بر هم خوردن مبادله زندانیان فلسطینی شود. در همین راستا، مسیر انتقال شالیط به محل تعیین شده و همچنین زمان این مبادله همچنان مخفی نگه داشته شده است. (دویچه وله)