صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شورای انتقالی لیبیا: مخالفان قذافی وارد شهر بنی‌ولید شدند

شورای انتقالی لیبیا: مخالفان قذافی وارد شهر بنی‌ولید شدند

نیروهای مسلح شورای ملی انتقالی لیبیا می‌گوید که موفق به تصرف شهر بنی‌ولید، از آخرین پایگاه‌های هواداران معمر قذافی، شده‌ است و هم‌ اینک پرچم خود را در این شهر به اهتزاز در آورده‌اند.

مقام‌های نظامی شورای ملی انتقالی لیبیا به خبرگزاری رویترز گفتند که «ما به مرکز شهر بنی‌ولید رسیده‌ایم و پرچم را در آنجا برافراشته‌ایم.»

بنی‌ولید همراه با شهر سرت، زادگاه معمر قذافی، رهبر پیشین لیبیا، یکی از دو نقطه اصلی مقاومت هواداران قذافی علیه مخالفان وی بوده‌است.

نیروهای مسلح شورای ملی انتقالی لیبیا شهر بنی‌ولید را از مدتی پیش در محاصره خود داشته‌اند اما هفته گذشته پس از روبه‌رو شدن با مقاومت شدید افراد مسلح هوادار قذافی که گفته می‌شود تعدادشان در بنی‌ولید حدود ۱۵۰۰ نفر است، ناچار به عقب‌نشینی از داخل این شهر شدند. اگرچه از اواسط میزان نیروهای ناتو زمزمه‌هایی را در مورد شکست قریب‌الوقوع حامیان دگروال قذافی در شهر سرت آغاز کرده‌اند، نیروهای طرفدار معمر قذافی هنوز بخش‌هایی از شهر سرت را در دست دارند.

مخالفان معمر قذافی و نیروهای ناتو همچنان در تلاش هستند تا با یافتن محل اختفای معمر قذافی، رهبری که نزدیک به ۴۲ سال کنترل حکومت لیبیا را در دست داشت، به درگیری‌ها در این کشور پایان دهند.در این میان شهر طرابلس، پایتخت لیبیا، که کنترل آن از حدود دو ماه پیش به دست نیروهای شورای انتقالی لیبیا افتاده بود، روز جمعه، برای اولین بار در این مدت شاهد درگیری دوباره میان موافقان و مخالفان معمر قذافی بود.

در همین حال، یک شبکه تلویزیونی هوادار به معمر قذافی روز یک‌شنبه خبر کشته شدن خَمیس، پسر معمر قذافی، را تأیید کرد و از دوشنبه سه روز را روز عزای عمومی اعلام کرد.شبکه تلویزیونی «الرأی» که مقر آن در دمشق سوریه است تأیید کرد که خمیس قذافی در تاریخ ۲۹ اگوست امسال در جریان درگیری‌ها در شهر طَرحونه کشته شده‌است.

خمیس، ۲۸ ساله، فرمانده یکی از یگان‌های اصلی حامیان قذافی بود و گفته می‌شود که فرماندهی سرکوب اعتراضات در شهرهای مختلف لیبیا را نیز برعهده داشته‌است.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز دوشنبه خبر رسید که نیروهای انقلابی لیبیا در طرابلس، مشغول تخریب دیوارها و حصارهای مجتمع اصلی حکومت معمر قذافی موسوم به باب‌العزیزیه هستند.