صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ارتش ترکیه به پایگاههای پ‌ک‌ک در شمال عراق حمله کرد

ارتش ترکیه به پایگاههای پ‌ک‌ک در شمال عراق حمله کرد

ارتش ترکیه در تعقیب پیکارجویان کرد از مرز با عراق عبور کرده و نیروی هوایی این کشور مواضع کردها را در شمال عراق هدف حمله قرار داده است.

روز چهارشنبه، منابع نظامی ترکیه تایید کردند که واحدهای زمینی ارتش این کشور در تعقیب پیکارجویان حزب کارگران کرد - پ‌ک‌ک - از مرز با عراق عبور کرده و نیروی هوایی هم مواضع پیکارجویان کرد را در داخل خاک عراق هدف حمله قرار داده است.

این عملیات به تلافی حمله افراد مسلح حزب کارگران کرد - پ ک ک - به پایگاه های ارتش ترکیه در نزدیکی مرز عراق صورت گرفت که در جریان آن، دست کم بیست و چهار نظامی ترکیه کشته و شماری زخمی شده اند.

به گفته مقامات نظامی ترکیه، در این عملیات، هواپیماهای نیروی هوایی این کشور پایگاه های اصلی پ ک ک را در ارتفاعات قندیل در خاک عراق بمباران کرده اند.

ارتش ترکیه گفته است که حدود دو هزار تن از نفرات مسلح پ‌ک‌ک در شمال عراق مستقر هستند و از این محل، عملیات نظامی خود در داخل ترکیه را سازمان می دهند.

منابع کرد عراقی هم گفته اند که در عملیات زمینی ارتش ترکیه در روز چهارشنبه، واحدهای متشکل از چند صد تن از نظامیان این کشور در عملیات جستجو برای یافتن نفرات پ ک ک از مرز با عراق عبور کردند.

طی ماه های اخیر، نیروی هوایی ارتش ترکیه چندین بار مواضع پ‌ک‌ک را در داخل عراق هدف قرار داده و به گفته ستاد ارتش ترکیه، حدود یکصد کرد مسلح را از پای درآورده است.

اوایل ماه جاری، پارلمان ترکیه بار دیگر به ارتش این کشور اجازه داد تا برای مقابله با عملیات گروه های جدایی طلب کرد، از مرز با کردستان عراق عبور کند و عملیاتی را در خاک آن کشور به اجرا بگذارد.

عملیات پیکارجویان کرد علیه پایگاه های نظامی ترکیه در طول سه شنبه شب باعث وارد شدن سنگین ترین تلفات به ارتش ترکیه در ماه های اخیر در نتیجه یک رشته حملات مسلحانه بوده است.با انتشار خبر حمله چریک های کرد به نیروهای دولتی ترکیه، رجب طیب اردوغان، صدراعظم ترکیه، تصمیم گرفت با توجه به اهمیت این واقعه برنامه سفر خود به قزاقستان را لغو کند. (بی بی سی)