صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شورای ملی انتقالی: جنازه معمر قذافی در محلی سری دفن می شود

شورای ملی انتقالی: جنازه معمر قذافی در محلی سری دفن می شود

مقامات شورای ملی انتقالی لیبیا گفته اند که جنازه رهبر سابق این کشور در مکانی سری دفن می شود و شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار بررسی چگونگی مرگ او شده است.

روز جمعه، سخنگوی شورای ملی انتقالی لیبیا، که اداره امور این کشور را در دست دارد، گفت که قرار است جنازه دگروال معمر قذافی، رهبر سابق لیبیا که روز پنجشنبه کشته شد، در مکانی مخفی دفن شود اما در مورد زمان دفن او توضیحی نداد.

در همانحال، گزارش های مختلفی در مورد شرایط و محل کشته شدن دگروال قذافی انتشار یافته و ابهامات فراوانی را ایجاد کرده است. تصاویر انتشار یافته از دستگیری معمر قذافی نشان می دهد که ظاهرا رهبر سابق لیبیا در شهر سرت و در حالی که زخمی شده اما قادر به حرکت بود توسط نیروهای شورای ملی انتقالی دستگیر شد.

به گفته نیروهای شورای ملی انتقالی، پس از آنکه کاروان موترهای حامل قذافی و همراهان او هدف بمباران هوایی ناتو قرار گرفت، رهبر سابق لیبیا در یک لوله سیمانی فاضلاب مخفی شد و نیروهای مخالف او را در همین محل یافتند و دستگیر کردند.

در حالیکه ساعاتی بعد، شورای ملی انتقالی خبر کشته شدن قذافی را اعلام کرد، سئوالانی در مورد وضعیت رهبر سابق لیبیا از زمان دستگیری تا زمان مرگ مطرح و برخی منابع از کشتن وی پس از دستگیری سخن گفته اند.

شورای ملی انتقالی این گزارش ها را تکذیب کرده است که دگروال قذافی توسط ماموران این شورا اعدام شده و گفته است که مرگ او نتیجه تیراندازی متقابل بین نفرات شورای ملی انتقالی و طرفداران قذافی بود که می کوشیدند او را نجات دهند.

در عین حال، به گفته برخی از تحلیلگران، مرگ معمر قذافی از مشکلاتی که زنده ماندن او می توانست به همراه آورد جلوگیری کرد.

از جمله در حالیکه دادگاه کیفری بین المللی خواستار محاکمه و مجازات رهبر سابق لیبیا به اتهام ارتکاب جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت بود، بعید به نظر می رسد که دولت آینده لیبیا قبول می کرد از محاکمه و مجازات او در داخل خودداری کند و اقدام در این زمینه را به دادگاه بین المللی بسپارد. (بی بی سی)