صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تمام نیروهای آمریکایی تا کریسمس از عراق خارج می‌شوند

تمام نیروهای آمریکایی تا کریسمس از عراق خارج می‌شوند

باراک اوباما، اعلام کرد که تمامی نیروهای این کشور تا دو ماه دیگر (پایان سال جاری میلادی) از عراق خارج می‌شوند.

از زمان جنگ عراق که در سال ۲۰۰۳ به فرمان جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا علیه صدام حسین آغاز شد، همچنان نیروهای آمریکایی در عراق حضور داشتند.

بیشترین تعداد سربازان آمریکایی در عراق ۱۶۵ هزار نفر و در سال ۲۰۰۸ میلادی بود. اما با آغاز دوره ریاست جمهوری آقای اوباما، و قصد او برای خارج کردن سربازان از عراق، این تعداد به ۳۹ هزار نفر کاهش یافت.

حال آقای اوباما اعلام کرده که با رئیس جمهوری عراق درباره شیوه خروج سربازان آمریکایی به تفاهم کامل رسیده‌اند و این سربازان تا دو ماه دیگر از عراق خارج می‌شوند.

رئیس جمهوری آمریکا، گفته که سربازان کشورش، سربلند خاک عراق را ترک می‌کنند: به این شکل است که تلاش‌های ارتش آمریکا در عراق به پایان می‌رسد.

او گفته که همچنان کشورش به دولت عراق کمک می‌کند و روابط پایداری خواهند داشت.

عراقی‌ها پیش از این از آمریکا خواسته بودند تا پنج هزار نفر از نیروهای آمریکایی برای آموزش سربازان عراقی، در این کشور بمانند، به شرطی که در صورت بروز تخلفی از جانب آنها، این سربازان در دادگاه‌های عراقی محاکمه شوند. چیزی که آمریکایی‌ها با آن مخالفت کردند و نتیجه این شد که بناست همه‌شان از خاک عراق خارج می‌شوند.

در آمریکا، رقبای جمهوری‌خواه آقای اوباما، از این تصمیم رئیس جمهوری انتقاد کرده‌اند.

سناتور جان مک‌کین، که در انتخابات گذشته رقیب باراک اوباما بود، درباره این تصمیم گفته که: ما از عراقی بیرون می‌رویم که اولویت اول ایران است. (بی بی سی)