صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افزایش تلفات زمین لرزه ترکیه

افزایش تلفات زمین لرزه ترکیه

تاز‌ه‌ترین گزارش‌ها از تلفات زمین لرزه اخیر در ترکیه حاکی از کشته‌شدن 270 تن و مجروح شدن بیش از هزار نفر است که شماری از آنها آسیب‌های جدی دیده‌اند. ترکیه ضمن تشکر از کمک‌های پیشنهادی به این کشور آنها را رد کرده است.

به گفته‌ی وزیر داخله ترکیه زلزله ۷.۲ ریشتری که روز یکشنبه شرق این کشور را لرزاند‌، ۱۰۰ کشته در شهر وان و ۱۱۷ کشته دیگر نیز در شهر ارجیش بر جای گذاشته است. بنا به آخرین خبرهای رسیده تعداد کشته‌شدگان به ۲۷۰ نفر افزایش یافته است.

عملیات نجات با تاریک شدن هوا و به دلیل قطع برق با دشواری پیش رفته و بسیاری از امدادگران با دست خالی و با استفاده از بیل و کلنگ و در زیر نور پروژکتورهایی که برقشان به وسیله ژنراتورهای قابل حمل تأمین می‌شده، به بیرون آوردن قربانیان از زیر آوار ادامه داده‌اند.وزیر داخله ترکیه همچنین از فرو ریختن ۸۰ دستگاه ساختمان چند طبقه در شهر ارجیش خبر داده و اظهار داشته که شماری از مردم همچنان در زیر آوار برخی از این ساختمان‌ها گیر افتاده‌اند.

شهر ارجیش واقع در شرق ترکیه و با جمعیتی بالغ بر ۷۵ هزار نفر بیشترین میزان آسیب‌ها و تلفات را در این زمین لرزه داشته و به عنوان یکی از زلزله‌خیز ترین مناطق این کشور شناخته می‌شود.

محققان آمریکایی بیش از ۱۰۰ پس لرزه در شرق ترکیه را در عرض ساعات گذشته ثبت کرده‌اند که بزرگی یکی از آنها شش ریشتر برآورد شده است.

در پی وقوع این پس‌لرزه‌ها مقامات مسئول به مردم هشدار داده‌اند که از نزدیک شدن به ساختمان‌های آسیب دیده خودداری کنند زیرا امکان فرو ریختن آنها افزایش یافته است.

ساکنان ارجیش شب گذشته را در فضای باز و درون چادر‌های امدادی سر کرده‌اند. نزدیک به ۱۳۰۰ تیم امدادی از شهرها و روستاهای اطراف به مناطق زلزله‌زده فرستاده شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، صدراعظم ترکیه نیز که برای بازدید از آسیب‌های وارده و عملیات نجات قربانیان در محل حضور یافته بود، نسبت به سرنوشت ساکنان روستاهای اطراف ابراز نگرانی کرد.

وی اظهار داشت: «از آنجایی که خانه‌ها در این روستاها با خشت ساخته شده‌اند، نسبت به زلزله بسیار آسیب‌پذیر هستند و می‌توانم بگویم که تقریبا تمامی چنین خانه‌هایی در این روستاها ویران شده‌اند.»(دویچه وله)