صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خاکسپاری قذافی در نقطه‌ا‌ی نامعلوم از بیابان‌های لیبیا

خاکسپاری قذافی در نقطه‌ا‌ی نامعلوم از بیابان‌های لیبیا

محافل رسمی لیبیا اعلام کردند که معمر قذافی، دیکتاتور پیشین لیبیا، مخفیانه در نقطه‌ای نامعلوم از بیابان‌های لیبیا به خاک سپرده شده است. این مقامات همچنین اعلام کردند که انفجار دو مخزن بنزین در شهر سرت ده‌ها قربانی گرفته است.

افزون بر محافل رسمی لیبیا، فرستنده‌ی عربی الجزیره نیز به نقل از شورای انتقالی لیبیا گزارش داد که معمر قذافی در ساعات بامدادی روز سه‌شنبه در بیابان به خاک سپرده شده است. جنازه‌ی قذافی چند روز در شهر مصراته در معرض تماشای عموم بود. این نمایش عمومی با انتقادهایی از سوی متحدان خارجی شورای انتقالی لیبیا روبرو شده بود.

دولت انتقالی لیبیا پیش‌تر اعلام کرده بود که خاکسپاری قذافی در «مراسمی ساده» و با حضور یک روحانی مسلمان انجام خواهد گرفت. قرار بود جنازه‌ی معتصم پسر قذافی نیز در کنار پدرش در بیابان به خاک سپرده شود.

به نظر می‌رسد که دولت انتقالی لیبیا با سران قبیله‌ی قذافی درباره‌ی تحویل جنازه‌ی او به آنان به توافق نرسیده است. پیش‌تر جنازه‌ها‌ی قذافی، معتصم فرزندش و نیز رئيس ستاد ارتش او از سردخانه‌ا‌ی در شهر مصراته به نقطه‌ی نامعلومی منتقل شده بود.

قذافی روز پنجشنبه در نزدیکی شهر سرت به چنگ انقلابیان افتاد و مدت کوتاهی پس از دستگیری به گونه‌ای ناروشن کشته شد.

روز سه‌شنبه همچنین انفجار سنگینی در شهر سرت، ده‌ها کشته برجای گذاشت. در نخستین گزارش‌ها از نزدیک به ۱۰۰ کشته سخن رفته است. به گزارش فرستنده‌ی العربیه، نخستین نشانه‌ها حاکی از آن است که این انفجار ناشی از اقدامی تروریستی نبوده است.

به گفته‌ی شاهدان عینی، بامداد سه‌شنبه در محوطه‌ی یک کنسرن انرژی دولتی لیبیا در سرت جمعیت زیادی برای گرفتن پترول و کپسول گاز جهت مصرف شخصی گردآمده بودند. این ازدحام ظاهرا به انفجار دو مخزن پترول منجر شده است.شهر سرت در هفته‌های گذشته صحنه‌ی نبردهای خونینی میان انقلابیان و هواداران قذافی بود. کار تامین مایحتاج مردم این شهر و به‌ویژه سوخت به شدت مختل شده است.