صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اتحادیه عرب کشتار معترضان سوری را محکوم کرد

اتحادیه عرب کشتار معترضان سوری را محکوم کرد

اتحادیه عرب می گوید که دور تازه سرکوب خونین معترضان سوری را با ارسال یک پیام فوری و مستقیم به بشاراسد، رئیس جمهوری سوریه، محکوم کرده است.

مخالفان می گویند که روز جمعه در دو شهر حماه، واقع در شمال، و حمص، در نواحی مرکزی سوریه، حداقل ۴۰ نفر به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.این در حالی است که در حملات گسترده نیروهای امنیتی سوریه در منطقه حمص در روز شنبه دست کم سه تن کشته شدند. کمیسیون وزیران امور خارجه اتحادیه عرب اعلام کرده که درباره ادامه کشتار غیرنظامیان به بشار اسد پیامی فرستاده و خواهان توقف فوری آن شده است.

این در حالیست که رئیس جمهوری سوریه تاکید دارد که سرگرم نبرد با باندهای تبهکار و گروه های تروریستی است. مخالفان خواهان کناره گیری بشار اسد و ایجاد یک نظام دموکراتیک در سوریه هستند.

آنها روز جمعه خواستار برقراری منطقه ممنوعه پروازی بر فراز سوریه به دستور شورای امنیت شدند.گزارش شده است که در حمص و حماه نیروهای امنیتی به خصوص مساجد را محاصره و تعدادی از مردم را دستگیر کردند.

یک هیات بلندپایه اتحادیه عرب اخیرا در دمشق با بشار اسد دیدار کرده بود. قرار است که مذاکرات طرفین روز یکشنبه در دوحه، پایتخت قطر، از سر گرفته شود.

از زمان آغاز اعتراض های مردم سوریه در اواسط مارچ گذشته، معمولا جمعه ها روز راهپیمایی عمومی بوده است. بنا به اعلام سازمان ملل متحد، بیش از سه هزار نفر در این مدت کشته شده اند.

معترضان می گویند در بین کشته های روز جمعه یک پیرمرد ۸۰ ساله دیده می شود که در حوالی حمص تیر خورد. همچنین یک پسر نوجوان در نزدیکی درعا در جنوب سوریه کشته شد. تظاهرکنندگان روز جمعه خواهان حفاظت بین المللی از سوی ناتو شدند.

هواپیماهای ناتو پس از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای وضع منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان لیبیا، نقش مهمی در سرنگونی حکومت دگروال معمر قذافی ایفا کردند.این در حالیست که مخالفان بشار اسد پیش از این هرگونه حمایت خارجی را رد کرده بودند. (بی بی سی)