صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یونسکو به عضویت فلسطینی‌ها رای مثبت داد

یونسکو به عضویت فلسطینی‌ها رای مثبت داد

اعضای سازمان‌ تربیتی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد (یونسکو) روز دوشنبه در نشست خود در پاریس به عضویت تشکیلات خودگردان فلسطینی به عنوان عضو کامل این نهاد وابسته به سازمان ملل رای مثبت دادند.

فلسطینیان خواهان عضویت در یونسکو به عنوان یک عضو کامل بودند و این بخشی از فعالیت های دیپلماتیک آنها برای به رسمیت شناخته شدن به عنوان کشور مستقل فلسطینی است.

اسرائیل با این اقدام به شدت مخالفت کرده و نمایندگی آمریکا نیز این حرکت فلسطینی ها را غیرسازنده خوانده بود.

ایالات متحده بر خلاف شورای امنیت سازمان ملل، در یونسکو دارای حق وتو نیست. ۱۹۳ کشور در این نهاد عضویت دارند. با تصویب عضویت فلسطینی ها در یونسکو، این احتمال وجود دارد که آمریکا از تامین بودجه این نهاد خودداری کند.

پیش از این هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، تصمیم هیات اجرایی یونسکو برای مطرح کردن درخواست عضویت فلسطینی‌ها را "توجیه‌ناپذیر" خوانده بود.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان، رسما تقاضای تشکیلات خودگردان فلسطینی برای عضویت کامل در سازمان ملل را اعلام کرده است.

اسرائیل و آمریکا رسما با این درخواست مخالفت کرده و آمریکا گفته است که در صورت لزوم، این درخواست فلسطینی ها را وتو خواهد کرد.

فلسطینی ها از سال ۱۹۷۴ دارای وضعیت ناظر در سازمان ملل متحد هستند. بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل در واکنش به تلاش های فلسطینیان گفته است که تنها از طریق مذاکره مستقیم می توان به صلح پایدار دست یافت نه از طریق قطعنامه های سازمان ملل. (بی بی سی)