صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صدراعظم جدید لیبیا: حقوق بشر اولویت کار ما خواهد بود

صدراعظم جدید لیبیا: حقوق بشر اولویت کار ما خواهد بود

عبدالرحیم الکیب، انجنیر و تاجر ثروتمند که روز دوشنبه در یک رأی‌گیری از سوی اعضای دولت انتقالی به عنوان صدراعظم جدید لیبیا انتخاب شد می‌گوید که مسئله حقوق بشر را به عنوان اولویت کار خود قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالرحیم الکیب که دهه‌هایی از زندگی خود را به عنوان مخالف دولت معمر قذافی، رهبر پیشین لیبیا، در خارج از کشور گذرانده، در یک نشست خبری گفت: «تضمین می‌کنیم که کشوری را خواهیم ساخت که به حقوق بشر احترام می‌گذارد و نقض حقوق بشر را برنمی‌تابد؛ اما به زمان نیاز داریم.»

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی، در سخنرانی‌های اولیه خود اعلام کرد از این پس شریعت اسلامی منبع اصلی قانون‌گذاری در لیبیا خواهد بود، ولی پس از آن برای کاستن از نگرانی‌های جامعه جهانی اظهار داشت که مردم لیبیا «مسلمانانی میانه‌رو» هستند.

رهبران غربی نسبت به این اظهارات آقای عبدالجلیل اظهار نگرانی کرده‌اند و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در واکنش گفت که لیبیا که قصد اجرای قوانین شریعت اسلام را دارد باید به حقوق بشر و اصول دموکراتیک احترام بگذارد.

عبدالرحیم الکیب، صدراعظم جدید لیبیا، از میان پنج کاندیدا و با کسب ۲۶ رأی از میان ۵۱ رأی به این سمت انتخاب شد.

با انتخاب الکیب به سمت صدراعظمی لیبیا، محمود جبریل، صدراعظم پیشین دولت انتقالی به عهد خود که گفته بود پس از آزادسازی لیبیا از قدرت کناره خواهد گرفت وفا کرده‌است.

شورای ملی انتقالی لیبیا، روز یک‌شنبه، دوم عقرب، آزادسازی تمام سرزمین لیبیا را از سلطه ۴۲ ساله نظام معمر قذافی اعلام کرد. (رادیو فردا)