صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بریتانیا، توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین را محکوم کرد

بریتانیا، توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین را محکوم کرد

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا تصمیم دولت اسرائیل مبنی بر تسریع در ساخت واحدهای مسکونی در اراضی اشغالی در کرانه غربی را محکوم کرده است.

اسرائیل روز دوشنبه به دنبال رای مثبت اعضای سازمان یونسکو به عضویت تشکیلات خودگردان فلسطینی به عنوان عضو کامل، تسریع ساخت واحدهای مسکونی در اراضی اشغالی را اعلام کرد.

دولت اسرائیل می خواهد دو هزار واحد مسکونی جدید در اراضی که طبق قوانین بین الملل متعلق به فلسطینیان است، بسازد.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا تصمیم اسرائیل را طبق قوانین بین المللی غیر قانونی خوانده و گفته است این کار، اقدامی تحریک آمیز و غیر سازنده است.

آقای هیگ همچنین از تصمیم دولت اسرائیل مبنی بر توقیف موقت درآمدهای مالیاتی تشکیلات خودگردان انتقاد کرده است.وزیر خارجه بریتانیا خواهان آن شده که دولت اسرائیل در این دو تصمیم خود تجدیدنظر کند.

دفتر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در واکنش به اقدامات دولت اسرائیل گفته است که این تصمیم ها، روند از میان بردن صلح خاورمیانه را تشدید می کند.

سازمان ‌آموزشی،‌ علمی ‌و ‌فرهنگی ‌ملل ‌متحد (یونسکو) روز دوشنبه ۳۱ اکتبر در نشست خود در پاریس به عضویت تشکیلات خودگردان فلسطینی به عنوان عضو کامل این نهاد وابسته به سازمان ملل رای مثبت داد.

دولت اسرائیل در اولین واکنش خود گفت که این مساله به فرصت ها برای ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه آسیب می رساند و رای یونسکو، به مثابه رد تلاش های جامعه جهانی برای پیش بردن روند صلح خاورمیانه است.

دولت آمریکا نیز که با این اقدام مخالف بود، اعلام کرده که از تامین بودجه این نهاد وابسته به سازمان ملل خودداری می کند. (بی بی سی)