صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل تعداد کشته های ناآرامی‌های سوریه را بیشتر از۳۵۰۰ نفر اعلام کرد

سازمان ملل تعداد کشته های ناآرامی‌های سوریه را بیشتر از۳۵۰۰ نفر اعلام کرد

سازمان ملل می‌گوید تعداد افرادی که در جریان تظاهرات ضد دولتی سوریه کشته شده‌اند، از ۳۵۰۰ نفر گذشته است. آمار کشته شدگان ناآرامی‌های سوریه را ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده است.

سخنگوی سازمان ملل، سرکوب خشونت آمیز مخالفان را دلیل این آمار دانسته است.

سازمان ملل این آمار را بر مبنای منابع خود در سوریه تهیه کرده است.

این در حالی است که تازه‌ترین گزارش‌ها از سوریه حاکی از آن است که نیروهای امنیتی در شهر حمص دست به بازرسی خانه به خانه زده‌اند.

نیروهای دولتی طی چند روز اخیر در حالی به حجم عملیات تهاجمی خود در این شهر افزوده اند که دولت سوریه با اتحادیه عرب برای پایان دادن به خشونت ها توافق کرده است.

طبق این توافق، نیروهای ارتش سوریه باید مناطق مسکونی را ترک می کردند.

سازمان ملل می گوید پس از این توافق، بیش از ۶۰ نفر که بیشترشان از شهر حمص بودند، کشته شده اند.

راوینا شمداسانی، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل به خبرگزاری فرانسه گفته است نیروهای سوریه کماکان از تانک و سلاح های سنگین برای حمله به مناطق مسکونی در شهر حمص استفاده می کنند. دولت سوریه می گوید در اجرای توافق نامه خود با اتحادیه عرب، صدها زندانی سیاسی را آزاد کرده است.

اما سخنگوی این کمیساریا گفت هنوز هزاران نفر در زندان ها هستند و دهها نفر هر روز به طور خودسرانه بازداشت می شوند. فعالان مخالف دولت سوریه می گویند نیروهای امنیتی طی چند روز گذشته به خصوص در منطقه بابا عمرو شهر حمص دست به عملیات تهاجمی زده اند.

روز سه شنبه عنوان شد که نیروهای امنیتی سوریه وارد منطقه بابا عمرو در شهر حمص شدند که طی چند ماه اخیر شاهد تظاهرات گسترده ضد دولتی بوده است. این منطقه پیشتر شاهد درگیری شدید میان نیروهای دولتی و سربازانی بوده که ترک خدمت کرده اند.

این فعالان می گویند بسیاری از ساکنان این محل از خانه های خود گریخته اند و بسیاری نیز در بازرسی های خانه به خانه، بازداشت شده اند.(بی بی سی)

ادعاهای فعالان سوری قابل تائید نیست، چون دولت سوریه فعالیت زورنامه نگاران خارجی در این کشور را به شدت محدود کرده است.

شورای ملی سوریه، تشکل اصلی مخالفان دولت بشار اسد روز گذشته خواهان حفاظت بین المللی از غیرنظامیان شهر حمص در برابر نیروهای دولتی شد. (بی بی سی)