صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مذاکرات رئیس جمهور ایتالیا برای تشکیل دولت جدید

مذاکرات رئیس جمهور ایتالیا برای تشکیل دولت جدید

جورجیو ناپولیتانو، رئیس جمهوری ایتالیا کار بر روی تشکیل دولت جدید این کشور را آغاز کرده است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که سیلویو برلوسکنی،استعفای خود را از سمت صدراعظمی رسما به آقای ناپولیتانو تحویل داد.

گزارش ها حاکی است انتظار می رود ماریو مونتی، کمیسر سابق ایتالیا در اتحادیه اروپا و از اقتصاددان سرشناس جانشین آقای برلوسکنی شود.

به گفته خبرنگاران، مهم ترین چالش پیش روی دولت جدید اجرای برنامه ریاضت اقتصادی در کشور با هدف مقابله با بحران بدهی ها است.

امید می رود دولت جدید تا قبل از بازگشایی بازارهای مالی در روز دوشنبه کارش را آغاز کند.

سیلویو برلوسکنی پس از آن که هفته گذشته اکثریت آرای نمایندگان پارلمان را از دست داد، مجبور به استفعاشد.

سیلویو برلوسکنی در جریان بحران عمیق بدهی های ایتالیا حمایت خود را از دست داد. آقای برلوسکونی در جریان بحران عمیق بدهی های ایتالیا که ثبات مالی و اقتصادی حوزه یورو را تهدید می کند، حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان این کشور را از دست داده بود.

او قول داده بود که پس از تصویب طرح تازه ریاضت اقتصادی توسط پارلمان از سمت خود کناره گیری کند.

مجلس سنای ایتالیا بسته پیشنهادی دولت را روز جمعه، ۱۱ نوامبر، تصویب کرد و نمایندگان پارلمان برای بررسی آن در روز شنبه، ۱۲ نوامبر، نشستی اضطراری تشکیل دادند.آقای برلوسکونی گفته است دیگر برای هیچ سمت سیاسی نامزد نمی شود اما تحلیلگران می گویند که بعید است او بار دیگر وارد این عرصه نشود.

او در این سالها با بحران های سیاسی و اتهام های اخلاقی زیادی روبرو بوده، اما همیشه توانسته حمایت میلیونها شهروند عادی را برای خود نگهدارد. (بی بی سی)