صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پادشاه اردن خواهان کناره گیری بشار اسد شد

پادشاه اردن خواهان کناره گیری  بشار اسد شد

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن گفته است که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باید به نفع کشورش از سمت خود کناره گیری کند. وی در یک مصاحبه اختصاصی به بی بی سی گفت که اگر من جای او (بشار اسد) بودم، استعفا می‌کردم.

ملک عبدالله همچنین گفت که در این شرایط من کناره گیری می‌کردم و اطمینان می یافتم هر کس جای من می آید، توانایی تغییر وضع موجود را دارد.

اردن، همسایه سوریه، از سرکوب تظاهرات ضد دولتی توسط نیروهای دولتی سوری به شدت انتقاد کرده است.

ملک عبدالله همچنین افزوده است: اگر جای او بودم، کناره گیری می کردم و مطمئن می شدم که هر کس به جای من می آید، توانایی ایجاد اصلاحات مورد مطالبه مردم را دارد.

پادشاه اردن اولین رهبر عربی نیست که از بشار اسد انتقاد می کند. در تابستان، عربستان سعودی و قطر سفرای خود را در اعتراض به سرکوب مخالفان سیاسی دولت سوریه از دمشق فراخواندند.

این هفته نیز ۱۸ عضو اتحادیه عرب رای به تعلیق عضویت سوریه دادند.

پیشتر روز دوشنبه، ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه نسبت به این اقدام اتحادیه عرب واکنشی تند نشان داده بود. آقای معلم این تصمیم را به عنوان " گامی خطرناک" تقبیح کرد و گفت آن غیرقانونی است که به تحریک آمریکا انجام گرفته شده است.

وزیر امور خارجه سوریه همچنین از حملات به سفارتخانه های خارجی که در پی اعلام این خبر صورت گرفت، عذرخواهی کرد.

در پی تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه اروپا سفارتخانه های ترکیه و عربستان سعودی در دمشق، دفتر کنسول افتخاری فرانسه در شهر لاذقیه و تعدادی از دفاتر کنسولی در شهر حلب شنبه شب ( ۱۲ نوامبر) مورد حمله قرار گرفت.

با این حال، وزیر خارجه سوریه گفت که کشورش از مواضعش کوتاه نخواهد آمد. آقای معلم همچنین ابراز اطمینان کرد که روسیه و چین با وجود این اقدام اتحادیه عرب و تلاش های کشورهای غربی برای محکوم کردن سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، به حمایت از این کشور ادامه بدهند.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرده که: سناریو لیبیا تکرار نخواهد شد.

آقای معلم این سخنان را در آستانه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل ، پایتخت بلجیم، بیان کرده است. قرار است در این نشست درباره اعمال تحریم های بیشتر بر سوریه تصمیم گیری شود. (بی بی سی)