صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رهبر مخالفان برما در انتخابات پارلمانی شرکت می کند

رهبر مخالفان برما در انتخابات پارلمانی شرکت می کند

در واکنش به روند اصلاحات در برما، رهبر مخالفان دولت گفته است که در انتخابات پارلمانی آینده این کشور رسما شرکت می کند و قرار است وزیر خارجه آمریکا نیز عازم این کشور شود.

روز جمعه، حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سن سوچی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در واکنش به وعده دولت این کشور برای انجام اصلاحات سیاسی و پیشبرد دموکراسی، رهبری حزب تصمیم گرفته است تا برای ثبت مجدد این حزب به عنوان یک تشکل سیاسی رسمی اقدام کند.

در این اطلاعیه آمده است که آنگ سن سوچی نیز در نظر دارد به عنوان نامزد انتخابات پارلمانی آینده برما ثبت نام و رسما در مبارزات انتخاباتی شرکت کند.

حزب اتحاد ملی برای دموکراسی در انتخابات پارلمانی برما که در ماه نوامبر سال گذشته برگزار شد، در اعتراض به ممنوعیت شرکت رهبر حزب، انتخابات را تحریم کرد.

انتخابات سال گذشته به تشکیل یک دولت غیرنظامی در برما منجر شد هر چند در آن زمان مخالفان گفتند که این دولت صرفا مجری دستور حکام نظامی این کشور است و انتظار نمی رود تحولی قابل ملاحظه در صحنه سیاسی برما روی دهد.

اخیرا دولت برما قانون انتخابات را اصلاح کرد و اعلام داشت که برخی از محدودیت های قبلی در زمینه مشارکت احزاب و گروه ها در انتخابات مرتفع و راه برای مشارکت گسترده تر سیاسی در انتخابات هموار شده است.

آنگ سن سوچی، که جایزه صلح نوبل سال ۱۹۹۱ را برای مبارزه مسالمت آمیز برای استقرار دموکراسی در برما به دست آورد، سال گذشته سرانجام از حبس خانگی آزاد شد هرچند مشخص نیست که آیا اجازه فعالیت سیاسی آزادانه و از جمله، شرکت در تجمع های عمومی را خواهد یافت یا نه.

در انتخابات پارلمانی سال ۱۹۹۰، حزب اتحاد ملی برای دموکراسی توانست اکثریت آرا را به دست آورد اما حکام نظامی برما نتیجه انتخابات را ابطال کردند.

آنگ سن سوچی قبل از برگزاری انتخابات سال ۱۹۹۰ در حبس خانگی بود و پس از آن نیز تا سال گذشته، به مدت پانزده سال را در بازداشت خانگی به سر برد.(بی بی سی)