صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صالح: در صورت کناره‌گیری، حکومت یمن را به ارتش خواهم سپرد

صالح: در صورت کناره‌گیری، حکومت یمن را به ارتش خواهم سپرد

در حالی که شامگاه شنبه بیش از ۴۰۰ تن از نظامیان یمنی از ارتش علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور این کشور، جدا شدند، آقای صالح در همین روز گفت که در صورت کناره‌گیری‌اش از قدرت، حکومت یمن را به ارتش خواهد سپرد.
صدها نظامی یمنی پس از آنکه ساعت‌ها در برابر ده‌ها هزار تن از راهپیمایان معترض به دولت یمن در صنعا ایستاده بودند تصمیم به جدا شدن از ارتش گرفته و به صف معترضان پیوستند.

سربازان جداشده از ارتش به خبرنگاران گفتند که نمی‌توانند دستور آتش گشودن به روی جوانان بی‌دفاع را اجرا کنند و بنا بر گزارش‌ها تصمیم این گروه نظامی با استقبال محسن احمر، فرمانده پیشین لشکر یکم زرهی ارتش یمن که در ماه مارچ از ارتش جدا شده همراه شد.

فعالان سیاسی مخالف حکومت در یمن می‌گویند که طی هفته جاری ده‌ها جوان غیرمسلح توسط نیروهای دولتی کشته شده‌اند. به گفته این فعالان از ماه ژانویه که اعتراضات یمن آغاز شده تاکنون در حدود هزار جوان بر اثر سرکوب‌ها جان باخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی عبدالله صالح روز شنبه در جریان بازرسی خود از گارد ریاست جمهوری که توسط پسرش احمد، رهبری می‌شود گفت در صورتی که قرار باشد به خواسته اپوزیسیون گردن نهاده و از قدرت کناره‌گیری کند اداره امور را به نظامیان خواهد سپرد.

وی در سخنرانی خود اظهار داشت: «ما آماده‌ایم تا برای کشور ایثار کنیم، اما شما همیشه خواهید بود، حتی اگر ما کنار برویم، زیرا حکومت شما هستید.»

علی عبدالله صالح که از سال ۱۹۷۸ در صنعا بر سر قدرت بوده‌است با فشارهای فزاینده داخلی و خارجی برای کناره‌گیری روبه‌رو است. کشورهای عرب خلیج فارس برای خروج صالح از قدرت طرحی را پیشنهاد داده‌اند که آقای صالح از آن استقبال کرده ولی هم‌چنان از پذیرش رسمی آن سر باز می‌زند. (رادیو فردا)